Gazdaság hvg.hu 2022. december. 05. 08:08

Emelkedni kezdtek az olajárak az ársapka hírére

A megállapodás azt követően jött létre, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagjai bejelentették, hogy tartják magukat ahhoz a korábbi vállalásukhoz, hogy napi kétmillió hordóval kevesebb olajat termelnek.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

A Brent nyersolaj hordónkénti ára mintegy 0,7 százalékkal, 86 dollár fölé emelkedett az ázsiai kereskedelmi színtéren – írja a BBC. A drágulást a portál annak a megállapodásnak tudja be, miszerint a G7 tagjai ársapkával látják el az orosz nyersolajat. A lépés azt jelenti, hogy a tagállamok nem adnak majd többet 60 dollárnál egy hordó orosz olajért. A lépés – amely hétfőn léphet hatályba – növeli az Oroszországra gyakorolt nyugati nyomást az ukrajnai invázió miatt.

A döntés azt követően született, hogy az olajtermelők csoportja, az Opec megállapodott abban, hogy a globális növekedés lassulása és a magasabb kamatlábak közepette kitart a termelés csökkentésére irányuló politikája mellett.

Az Opec+ egy 23 olajexportőr országot – köztük Oroszországot – tömörítő csoport, amely rendszeresen ülésezik, hogy eldöntse, mennyi nyersolajat adjon el a világpiacon.

A múlt héten a G7-ek és Ausztrália közös nyilatkozatban közölték, hogy az orosz olajra vonatkozó 60 dolláros felső határ már hétfőn, de legalábbis „igen hamar” hatályba lép. Hozzátették, az intézkedés célja, hogy „megakadályozzák Oroszországot abban, hogy profitáljon az Ukrajna elleni agressziójából”.

Ellátási félelmek

A kőolaj és a földgáz ára azért szökött a magasba, mivel Oroszország ukrajnai inváziója miatt olyan félelmek ütötték fel a fejüket, melyek szerint hiány alakulhat ki a két legfontosabb energiahordozóból. Oroszország ugyanis a világ második legnagyobb nyersolajtermelője Szaúd-Arábia után, és Európa szükségletének mintegy harmadát fedezi az innen beszállított kőolaj.

Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter szerint az ársapka tovább nehezítené Vlagyimir Putyin orosz elnök pénzügyeit, és korlátozná a bevételeit, amelyeket a háború finanszírozására használ, ugyanakkor nem vezetne globális hiányhoz. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azonban „gyenge álláspontnak” nevezte a plafont, amely nem elég „komoly” ahhoz, hogy kárt okozzon az orosz gazdaságnak. Moszkva közölte, hogy nem fogadja el az árplafont, és azzal fenyegetőzött, hogy leállítja az olajexportot az intézkedéseket elfogadó országokba.

Hétfőn az egész EU-ra kiterjedő tilalom lép életbe az orosz nyersolaj tengeri úton történő behozatalára vonatkozóan. Bár az intézkedéseket Oroszország minden bizonnyal meg fogja érezni, a csapást részben tompítja, hogy más piacokon, például Indiában és Kínában továbbra is képes lesz értékesíteni az olaját, amely két ország jelenleg az orosz nyersolaj legnagyobb egyedi vásárlója.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?