Gazdaság hvg.hu 2022. november. 25. 17:31

A fűtési szezon kezdete óta kevesebb gáz érkezik Magyarországra

Felpörgött az export az energetikai piacon, így még az országba érkező gázmennyiségből is kevesebb marad itthon.

Tévhit, hogy a magyar tárolókban lévő, illetve az országba érkező földgáz a miénk lenne – írja a G7. Az ősz elején Szerbiából még naponta 18,5 millió köbméter földgáz érkezett, az elmúlt tíz nap alatt viszont az összes import nem érte el ezt a szintet. Ennek egyfelől az az oka, hogy november elejétől a korábbi napi adagnak alig a fele érkezik naponta Szerbiából, másrészt pedig a hónap közepén karbantartás miatt leállt a szállítás Ausztria felől, ami a második legfontosabb import útvonalunk volt eddig.

Problémát jelent, hogy még ez a láthatóan megcsappant mennyiség sem marad egészében az országban, mivel ennek egy komoly része tranzitgáznak minősül, magyarán csak áthalad a magyarországi vezetékeken. Az előző egy hétben azonban folyamatosan napi 5–6 millió köbméter gázt vittek ki az országból leginkább Szerbia és Szlovákia, illetve kisebb mennyiségben Ukrajna felé – írja a portál.

A mindezek következtében a 11 millió köbméterre csökkent napi gázmennyiség a fogyasztás harmadát tudja csak fedezni, miközben az EU átlaghoz viszonyítva a hazai készletek látványosabban csökkennek. A portál szerint viszont a fogyasztási adatok önmagukban nem indokolnák a csökkenés mértékét.

A jelenség oka a G7-nek nyilatkozó szakértők szerint egyrészt az, hogy a lakossági gázellátásért is felelős MVM kevesebb gázt vásárol, mint korábban, míg a külföldre értékesítő kereskedők többet. Ugyan a kormányzat korábban több ízben korlátozta egyes árucikkek exportját, ám ez a földgáz esetében nem megvalósítható.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.