Gazdaság hvg.hu 2022. október. 21. 11:00

Liz Truss is megkaphatja a volt miniszterelnököknek járó juttatást, pedig csak 44 napig volt kormányfő

Nagy-Britanniában komoly felzúdulást váltott ki, hogy a csütörtökön lemondó Trusst ugyanaz az apanázs illeti meg, mint például David Cameront.

Évente 115 ezer font, vagyis nagyjából 54 millió forint – ekkora juttatást kapnak Nagy-Britannia volt miniszterelnökei, köztük a csütörtökön hivatalából leköszönő Liz Truss is.

Azonban Nagy-Britanniában a The Guardian beszámolója szerint komoly felháborodást váltott ki, hogy Truss annak ellenére is megkapja ezt a juttatást, hogy mindössze 44 napig volt miniszterelnök – ezen másfél hónap alatt pedig rengeteget ártott a brit gazdaságnak.

Lemondott Liz Truss, mindössze 44 napig volt brit miniszterelnök

Alig több mint 6 hétig volt brit kormányfő, máris távozik Liz Truss: gazdaságélénkítési programja a királynő halála után teljes kudarcot vallott, vezető minisztereit elvesztette, a Konzervatív Párt pedig három hónapon belül a harmadik miniszterelnökkel próbálkozhat megoldani a gazdasági krízist, miközben a történelmi hátrányban vannak a Munkáspárt mögött.

Groteszk helyzetnek nevezte például Mark Serwotka, a Közszolgálati és Kereskedelmi Szolgáltatások Szakszervezetének főtitkára, hogy minden ötödik köztisztviselő megélhetési gondokkal küzd, mindeközben Truss, aki amúgy megvonta a juttatásaikat, ekkora összeget vehet fel gyors bukása után.

Truss gyors miniszterelnöki karrieréről itt írtunk bővebben:

Brit tragikomédia: így vittek gazdasági káoszba egy sikeres országot

Csak idő kérdése volt: miután teljes a gazdasági káosz, a konzervatív képviselők pedig kis híján egymást verték a parlamentben, lemondott az alig másfél hónapja hivatalban lévő brit miniszterelnök, Liz Truss, mert minden politikai támogatás elfogyott mögüle.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.