Olaf Scholz a hétvégén Szaúd-Arábiában, az Egyesült Arab Emirátusokban és Katarban tárgyalt, hogy biztosítsa Németország energiaellátását a fűtési szezonban.
137 ezer köbméter cseppfolyósított földgáz érkezik az Egyesült Arab Emirátusokból az év végén Észak-Németországba – írja a brüsszeli Politico. Ezzel ellensúlyozhatjuk az orosz zsarolást – hangsúlyozta Olaf Scholz. A baj az, hogy ez csak csepp a tengerben hiszen Oroszország 56,3 millió köbméter földgázt szállított Németországnak 2020-ban. A németek a felhasznált földgáz 55 százalékát vásárolták Oroszországtól, és ezzel függő helyzetbe kerültek. A jövőben minden ilyen egyoldalú függést el akarunk kerülni – nyilatkozta a Deutsche Wellének Scholz kancellár. Aki hangsúlyozta, hogy “átvészeljük ezt a telet”.
A cseppfolyósítottföldgáz-üzlet csak egy része annak a szerződésnek, melyet Németország az Egyesült Arab Emirátusokkal megkötött. Ebben a cseppfolyósított földgáz szállításán túl szerepel az együttműködés a megújuló energiaforrások, a hidrogén és a klímaváltozás elleni küzdelem terén.
Scholz ezenkívül gázolajat is vásárolt az Egyesült Arab Emirátusokban: 33 ezer tonna még ebben a hónapban megérkezik. Azután pedig havonta 250 ezer tonna gázolaj jön az Egyesült Arab Emirátusokból Németországba minden hónapban.
“Haladást értünk el az együttműködésben, és veszünk gázolajat és földgázt. Soha többet nem fordulhat velünk elő, hogy egyetlen szállítótól és annak döntéseitől függjünk – hangsúlyozta a kancellár Abu Dhabiban. – Most nagy beruházásokat hajtunk végre Németországban az energiabiztonság érdekében. Kialakítjuk a cseppfolyósított földgáz befogadási rendszerét. Így már nem egyetlen csővezetéktől függünk majd.”
Katarban a franciák megelőzték Németországot: a kancellár látogatása előtt írt alá a francia Total GasEnergies 1,5 milliárd dolláros szerződést a világ legnagyobb gázmezőjének feltárásáról és kitermeléséről. A francia hírügynökség kérdésére válaszolva Scholz kancellár csak annyit mondott a Total üzletről, hogy “ezek a programok fontosak”.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.