Franciaország gázt fog küldeni a németeknek, Spanyolország az energiaintenzív ipar ideiglenes leállítására készül.
A legutóbbi négy évben idén fogja a legtöbb termikus szenet importálni Európa, és jövőre még a 2022-es négyéves csúcsot is megdöntheti a szénimport mennyisége. 100 millió tonna szenet is importálhat Európa az év végéig – közölte a Reuters a Noble Resources International Pte Ltd elemzése alapján. "Európa visszamegy az időben" – kommentálta Rodrigo Echeverri, a Noble kutatási vezetője.
Mindeközben az európai országok új intézkedésekre készülnek, hogy a téli, potenciális energiahiánnyal megküzdjenek, miután az orosz gáz már csak korlátozott mértékben elérhető Európa számára.
A Reuters cikke szerint Spanyolország azt tervezi, hogy szükség esetén akár az energiaintenzív üzemeket is bezárhatja ideiglenesen a csúcsidőszakban, a kiesést az állam az érintett cégeknek kárpótolná.
Franciaország arra készül, hogy október 10. környékén gázt fog exportálni Németországnak, ugyanakkor a francia Energiaszabályozási Bizottság (CRE) vezetője egy rádióműsorban azt mondta, hogy a gáz eddig Németországból érkezett Franciaországba, így egyelőre nincsenek meg a megfelelő technikai eszközök arra, hogy a gázszállítás irányát megváltoztassák.
Emmanuelle Wargon hozzátette, idén télen akár lokalizált áramhiányra is lehet számítani, ha a francia energiaipari cégnek, az EDF-nek a nukleáris reaktorok helyreállítására vonatkozó terveit a hideg miatt halasztani kéne. Kiemelte, hogy a háztartásokat nem fogják megfosztani a gáztól.
Finnország áramellátója, a Karhu Voima Oy közölte, hogy csődöt jelentett az energiaárak meredek emelkedése miatt.
Oroszország az ukrajnai inváziója előtt az Európai Unió gázkészletének körülbelül 40 százalékát biztosította, a nyugati szankciók bevezetését követően viszont leállította az Északi Áramlat 1 gázvezeték forgalmát. Az európai gázárak az év kezdetéhez képest minimum megduplázódtak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.