Most árazzák be, hogy a pénteki tőzsdezárás után a Standard & Poor’s negatívra változtatta a magyar hitelkilátásokat.
Nagyot esett a forint, ahogy megindult a hétfő reggeli kereskedés: míg kora reggel 391,6 forintba került egy euró, 11 előtt pár perccel már 397,5 -nél járt az árfolyam. Eközben a lengyel zloty és a cseh korona csak minimálisan gyengült az euróhoz képest, vagyis ezúttal nem lehet azt mondani, hogy regionális hatások állnának a forintgyengülés mögött.
Az is viszonylag egyértelműnek tűnik, hogy mi az esés oka: még péntek késő este, a tőzsdei kereskedés befejezése után érkezett a hír, hogy a Standard & Poor’s az addigi stabilról negatívra rontotta Magyarország hitelkilátásait. Ez nem leminősítést jelentett, de így is rossz fejlemény, általában ez szokott a leminősítés egyik előjele lenni. A hitelminősítő szerint növekvő kockázatok övezik az ország növekedési kilátásait és szűkítik a kormány mozgásterét. Mint írták, az EU-források elapadása, a gázellátás fennakadásai, az ár-bér spirál létrejötte, a forintárfolyam nagy ingadozásai és az állam finanszírozásának drágulása jelentenek kockázatot a magyar gazdaság számára.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.