A jövőben helyrebillenhet az egyenleg, mert az elmúlt hónapok erős belső fogyasztása várhatóan csökkenni fog.
Euróban 13 százalékkal nőtt júniusban az egy évvel ezelőttihez képest az export értéke, míg az import 24,1 százalékkal volt magasabb – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Mindennek következtében több mint egymilliárd euróval nőtt az áruforgalmi egyenleg hiánya, és júniusban 417 millió euró deficitet mutatott.
Ezzel az első fél évben 2,158 milliárd euróra nőtt a külkereskedelmi deficit, 5,713 milliárd euróval romlott a múlt év azonos időszakához képest, miután az export euróban számolt értéke 16,2 százalékkal, az importé viszont 27,4 százalékkal nőtt. Júniusban az előző hónaphoz viszonyítva az export 3,4, az import 0,3 százalékkal csökkent.
A havi export értéke 11,873 milliárd eurót, a behozatalé 12,344 milliárd millió eurót tett ki. Forintban az export 4679 milliárd forintot, az import 4856 milliárd forintot ért el, ami 27,2, illetve 39,5 százalékkal több a tavaly júniusinál.
A kivitel 76 százaléka az Európai Unió országaiba ment, a behozatal 70 százaléka onnan származott.
Németh Dávid, a K&H vezető elemzője kommentárjában kiemelte: a mérleg romlására számítani lehetett: „Az import jelentős emelkedése az alapanyag- és nyersanyagárak, valamint az energiaárak lendületes növekedésével magyarázható. Emellett az idei év első feléig az élénk belső fogyasztás, költségvetési költekezés is növelte az importdinamikát” – tette hozzá, kiemelve, a következő időszakban várhatóan lassuló belső fogyasztás az import visszafogását is magával hozhatja, ami a mérleg javulásához vezethet. Ami az exportot illeti: a nagy kérdés az lesz, hogy Magyarország főbb kereskedelmi partnereinél mennyire marad stabil a kereslet, ezen túl azonban hozzájárulhat a teljesítmény növekedéséhez, hogy új – többek között járműipari, katonai és elektronikai – gyártókapacitások jelennek meg a következő másfél év során – írja Németh.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.