Az egyik legnagyobb európai importőr, a német Uniper elutasította a kifogást.
Az orosz állami gázóriás, a Gazprom egy június 14-i levelében arról értesítette nagy európai ügyfeleit, hogy vis maior körülmények miatt nem tudja teljesíteni a szerződésekben foglalt gázszállításokat. Ismert, hogy az Északi Áramlat 1 gázvezetéken érkező orosz gázszállítmányok ettől az időponttól fogva csökkentek le drasztikusan, innentől került karnyújtásnyi közelségbe az energiaellátási krízis Európában. A Gazprom említett levelébe nyert betekintést a Reuters, és a hírügynökség még hétfőn jelentette meg az erről szóló anyagát.
A CNBC megkereste a Gazprom egyik legnagyobb európai ügyfelét, a német Unipert, és megkérdezte a vállalat álláspontját az orosz levélről. Az energiatermeléssel és -kereskedéssel foglalkozó cég megerősítette a pénzügyi lapnak, hogy az orosz partner vis maiort jelzett feléjük, vagyis azt állította, hogy előre nem látható körülmények miatt képtelen teljesíteni a gázimportszerződésben foglaltakat. A Uniper nem hisz a gazpromos magyarázatnak:
Mindezt megalapozatlannak tekintjük, és visszautasítjuk a vis maior záradékra való hivatkozást"
– közölte a Uniper szóvivője a lappal. Egy másik Gazprom-ügyfél, a szintén német RWE is megerősítette a CNBC-nek, hogy ők is megkapták az orosz fél levelét. A lap megkereste a feladót is, az orosz állami gázóriás azonban nem reagált a kérdéseikre.
Kanada egyébként már visszaküldte Oroszországba az Északi Áramlat 1 turbináit – ezek azok a berendezések, melyeket az oroszok Észak-Amerikában javíttattak, és melyeket a nyugati szankciók miatt már nem tudtak visszakapni, egészen eddig. A nemzetközi sajtóban végig a turbinák hiányára hivatkoztak, amikor a gázszállítmányok lecsökkentését magyarázták. Az Északi Áramlat 1 most teljesen leállt, július 11. és 21. között végzik az éves, rendes karbantartását. Nyugaton a visszaküldött turbinákkal együtt is kevesen bíznak abban, hogy 21. után újra elindul a csövön a gázáramoltatás, az egész letekerés mögött Oroszország zsarolási kísérletét látják. Hétfőn be is jelentette Ursula von der Leyen, hogy az Európai Unió 2027-ig megduplázza a gázszállítást Azerbajdzsánból, hogy ezzel is függetlenedjen az orosz szállítmányoktól.
Az orosz–ukrán háborúról a folyamatos tudósításunkat itt követheti.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.