Gazdaság MTI 2022. június. 28. 13:43

A G7 szerint lenne megoldás arra, hogy csökkenjen az élelmiszerválság

A világ iparilag legfejlettebb hét államát tömörítő csoport (G7) felszólította a jelentős élelmiszerkészletekkel rendelkező országokat és vállalatokat, hogy korlátozások és piaci torzítások nélkül segítsenek enyhíteni az élelmiszerhiányt – derült ki a G7 németországi csúcstalálkozójának keddi zárónyilatkozatából.

A csoportot alkotó országok és az európai uniós központi intézmények vezetői megegyeztek arról, hogy Olaf Scholz német kancellár javaslatára még az idén létrehoznak egy úgynevezett klímaklubot. Ennek célja, hogy lehetővé tegye a klímaváltozás ellen elkötelezetten tenni akaró országok együttműködését. Megjegyezték: a klub nyitva áll bármely ország előtt, amely kész átültetni a gyakorlatba a 2015-ös párizsi klímaegyezményt.

A hét ország – Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, Kanada és az Egyesült Államok – egyúttal további 4,5 milliárd dollárt ígért az éhínség elleni globális küzdelemre. Arról is megállapodtak, hogy igyekeznek még jobban segíteni az ukrajnai gazdák munkáját, valamint megoldást találni a műtrágyahiányra.

Csordultig teltek az ukrán gabonaraktárak az orosz blokád miatt

Az orosz-ukrán háború egyik legsúlyosabb következményeként akár 37 százalékkal is nőhetnek az élelmiszerárak, ami a világ szegényebb helyein éhezést, de a jómódúbb országokban is durva drágulást jelentene - mondta a Világbank elnöke.

A csoport ismételten felszólította Oroszországot, hogy feltételek nélkül hagyjon fel a Fekete-tenger partján található ukrajnai kikötők blokádjával, a kikötői és az élelmiszeripari infrastruktúra rongálásával, illetve a mezőgazdasági eszközök és a termény kisajátításával.

„Ezek a tevékenységek a globális élelmezésbiztonság elleni, geopolitikai indíttatású támadásnak tekinthetők” – szögezte le a G7.

Oroszország tagadja a nyugati vádakat, és a szankciókat okolja az élelmiszerválságért.

Putyin: Minden mindennel összefügg

Az orosz elnök szerint nem Oroszország a felelős a globális élelmiszerpiacon kialakult helyzetért.

Jelenleg 82 országban mintegy 345 millió ember éhezik. Számuk az elmúlt két évben megduplázódott. Szakértők szerint a második világháború óta nem volt példa olyan humanitárius válságra, amely jelenleg fenyegeti a világot. Etiópiában, Nigériában, Dél-Szudánban, Jemenben, Afganisztánban és Szomáliában is katasztrofális a helyzet – mutattak rá.

A G7 öt fejlődő országgal – köztük Indiával – együtt elítélte Ukrajna „illegális megszállását”. A csoport jelezte: nemzetközi konferenciával és újjáépítési tervvel támogatná az átfogó orosz támadás alatt álló ország helyreállítását.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.