Igyekeznek függetlenedni az orosz energiahordozóktól és elérni, hogy 2030-ra a budapesti közművek az általuk termelt energiából működjenek.
Megtartották hétfőn a Budapesti Energiacsúcsot, amelyen Karácsony Gergely főpolgármester mellett fővárosi cégek képviselői, civil szervezetek és fővárosi politikusok vettek részt, és ahol a főváros bemutatta azokat az intézkedéseket, amelyektől az energiaválság enyhítését reméli. Karácsony a csúcs után a közösségi oldalán számolt be az elhangzottakról.
Szerinte az energiaválság, a száguldó energiaárak nem csak a hétköznapok realitása, de alapvető demokráciakérdés is. „Az elmúlt években sajnos nőtt Magyarország Oroszországtól való energiafüggése. Európa, Magyarország és Budapest sem függhet tovább az orosz gáztól, ennek érdekében fel kell pörgetni az energiatakarékossági és a megújuló energiatermelési beruházásokat!” – írta Karácsony, és hozzátette azt is, hogy az elmúlt évtizedben elmaradtak Magyarországon a szükséges zöld és fenntarthatósági beruházások, így a klímaválsággal is nehezebb megküzdenünk. „Pedig Budapesten az európai nagyvárosok között a második legnagyobb mértékben nőtt az átlaghőmérséklet 50 év alatt, immár 4 fokkal magasabb az átlaghőmérséklet, mint fél évszázada.” Emiatt a következő javaslatokat tették:
- Felgyorsítják a köz- és díszkivilágítás korszerűsítését, gyors intézkedésként két órával rövidítik a díszkivilágítást – a nyári időszakban csak 11 óráig lesz.
- Folytatják a fővárosi intézmények energiakorszerűsítését, gyors intézkedésként a nyári hónapokban legfeljebb 25 fokig hűtik, a téli hónapokban legfeljebb 20 fokig fűtik az épületeket.
- Folytatják a kevesebb energia- és üzemanyagfelhasználást célzó közlekedési beruházásokat és járműcserét.
- Meghirdetik a Fővárosi Önkormányzat energiafüggetlenségét azzal a céllal, hogy 2030-ra elérjék: a budapesti közművek az általuk termelt energiából működjenek. Így a fővárosi közművek energiaellátása így nem függene sem Oroszországtól, sem a mindenkori kormánytól, sem az energiacégektől.
Karácsony hangsúlyozta, hogy mindezek megvalósításához szükség van az európai forrásokra és a kormány partnerségére is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.