Gazdaság Lengyel Miklós 2022. június. 23. 17:50

Macron: Nem lesz nemzeti egységkormány

Franciaország elnöke, aki elveszítette abszolút többségét a parlamentben, szerdán először szólt a nyilvánosság előtt.

"Kompromisszumokra van szükség, és ezeket nyíltan kell megkötnünk” - hangsúlyozta Macron, aki nem fogadta el miniszterelnöke lemondását. Élisabeth Borne azért ajánlotta fel lemondását, hogy megkönnyítse Macron dolgát. Egyelőre azonban nem született politikai alku.

“A jövőben dől el, hogy melyik politikai mozgalom milyen messzire megy el a kompromisszumkötésben: támogatja a kormányt vagy csak esetenként szavaz meg egyes törvényeket?” - tette fel a kérdést Macron, aki nyilvánvalóan maga is eltérően ítéli meg az együttműködés lehetőségét a különböző politikai formációkkal. Marine Le Pen szélsőjobboldali mozgalmával nem akar együttműködni. A szélsőbal koalícióban, amely a második helyen végzett a parlamenti választásokon már akadhatnak olyan pártok és politikusok, akik készek lehetnek az együttműködésre és Macron reformjainak a támogatására.

A köztársasági elnök leginkább a köztársaságiakban (les Républicains) bízhat. De Gaulle és Nicolas Sarkozy pártja európai elkötelezettségével jó partner lehetne. Ráadásul Sarkozy exelnök Macron barátja és politikai tanácsadója is. Csakhogy a köztársaságiak is megosztottak: Sarkozy hívei készek az együttműködésre, míg Éric Ciotti támogatói nemigen hajlanak erre, mert ők közelebb érzik magukhoz Marine Le Pen Brüsszel-ellenes nézeteit.

“Ez nem lecsó!” Ezt válaszolta a szélsőbal koalíció vezére, Jean-Luc Mélenchon Macron javaslatára. Arra célzott ezzel, hogy az államfőnek előbb intézkedéseivel el kell nyernie a bizalmat, és csak utána kérheti ehhez a pártok támogatását. Mélenchon a választási kampányban 160 milliárd eurós extraprofitadót követelt, ebből szerette volna emelni az életszínvonalat. Ezt a liberális Macron semmiképp sem fogadhatja el már csak azért sem, mert Franciaország államadóssága meghaladja az éves GDP 100%-át. A pénzpiacokon az óriási extraprofitadó kicsapná a biztosítékot.

“A realitás az, hogy a nemzetgyűlés erős, a kormány gyenge. A miniszterelnöknek bizalmi szavazást kell kérnie a parlamentben. Ha nem kapja meg a többséget , akkor le kell mondania” - foglalta össze álláspontját Jean Luc Mélenchon.

Marine Le Pen mozgalma árnyalatnyi változást észlelt Macron beszédében. A szélsőjobb vezére, aki elnökválasztási kampányához 10 millió eurós bank kölcsönt kapott Magyarországon - Orbán Viktor hathatós közreműködésével - lemondott mozgalma, a Rassemblement National vezetéséről, hogy erejét az eddiginél jóval nagyobbra duzzadt parlamenti frakció irányítására koncentrálhassa. Helyette az ideiglenes elnök, Jordan Bardella nyilatkozott:” Emmanuel Macron arroganciája megbicsaklott, mert a nép kisebbségbe szorította őt a parlamentben. Most már erős parlamenti frakciónk van, amely határozott lesz és konstruktív. Iránytűnk egyetlen cél felé mutat: képviseljük Franciaország, a francia emberek érdekeit.”

Macron számára a legfontosabb a köztársaságiak reakciója volt. Olivier Marleix, a párt új frakcióvezetője hangsúlyozta, hogy nincsen alternatívája a párbeszédnek. “Ez nem azt jelenti, hogy az elnök biankó csekket kaphat a programjához, amely ráadásul eléggé homályos. A jövő héten a köztársaságiak javaslatot terjesztenek elő a vásárlóerőről.” Eddig ez Marine Le Pen és Jean-Luc Mélenchon kedvenc témája volt, de most már a köztársaságiak is rájöttek: a franciák jelentős része számára a legfontosabb a megélhetés.

zöldhasú
Hirdetés