A Népszava szerint a háború nagyon megdrágítja a fűtőanyag nyári betárolását.
Márciusban az irányadó, januári, tőzsdei árnál több mint 8 százalékkal drágábban kaptuk a gázt az oroszoktól, számolta ki a Népszava a Központi Statisztikai Hivatal frissített külkereskedelmi adataiból.
Mások mellett a lap is már korábban rámutatott, hogy az orosz partner a magyar gáztarifa kiszámításánál a holland gáztőzsde (Ttf) két hónappal korábbi átlagárát tekinti irányadónak, így a márciusban a gázért fizetett összegünket a holland tőzsde januári áraival érdemes összevetni. Így pedig az jön ki, hogy az MVM ezer köbméterenként átlagosan 903 eurót fizethetett az oroszoknak a földgázért márciusban, míg januárban a Ttf 833 eurós átlagot mutatott.
Ha viszont eltekintünk a két hónapos csúsztatástól, és a mi márciusi gázárunkat a holland tőzsde márciusi gázárával vetjük össze, akkor már teljesen más képet kapunk. Márciusban a Ttf – nyilván nem függetlenül az Ukrajna ellen akkor indított orosz támadástól - minden korábbit meghaladó, 1275 eurós rekordot ért el, aminél a szintén márciusi orosz árunk közel 30 százalékkal alacsonyabb. Ha a februári gázárunkat a februári tőzsdei árral vetjük össze, akkor viszont megint csak az jön ki, hogy mi vettük drágábban a fűtőanyagot.
Ezek a kilengések egyébként arra vezethetők vissza, hogy az oroszok hosszú távú szerződéseik keretében rendszeresen „kiegyenlítik” a tőzsdei árat. Ez azt jelenti, hogy a nagy és gyors áremelkedéseket, illetve -eséseket ellapítva, időben elhúzva, bár összességében teljes egészében érvényesítik.
Mindenesetre a Ttf márciusi kiugrása nyugtalanító jel, utána a gázár ezer köbméterenként ezer és 900 euró között állt be - a fentiek alapján április és július között ezek a tételek vonatkoznak a magyar gáztarifára, márpedig a hazai gáztárolókat most kell télire feltölteni. És mivel a rezsicsökkentés miatt az MVM nem kérhet valós árat a gázért a lakosságtól, még nagyobb veszteségeket fog termelni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.