2015-ben 18 ajánlást fogalmaztak meg, ezekből mostanáig ötöt sikerült teljesíteni.
Magyarország teljesítménye továbbra is globálisan elégtelen – ezt állapítja meg a Népszava szerint a Korrupció Elleni Államok Csoportja (GRECO) legfrissebb jelentése.
A páneurópai emberi jogi szervezet, az Európa Tanács jogi szakértőkből álló testülete 46 ország gyakorlatát vizsgálja, és 2015-ben 18 ajánlást tett a magyarországi hatóságoknak. A mostani jelentés – konkrétumok említése nélkül – azt is megjegyzi, hogy 2021 végéig Magyarország ebből
ötöt valósított meg.
A GRECO többek között kérte, hogy az Országgyűlés
- szabályozza a lobbistákkal való kapcsolattartásra vonatkozó szabályokat,
- fogadjon el etikai és magatartási kódexet a képviselők számára,
- küszöbölje ki a lehetséges összeférhetetlenséget, és biztosítsa a vagyonnyilatkozatok egységes formátumát.
A testület mindemellett ajánlotta a legfőbb ügyész újraválasztására vonatkozó előírások átgondolását is.
A friss jelentés nyilvános része csak a statisztikát tartalmazza, a teljes dokumentum közzétételét a magyar hatóságoknak kell jóváhagyniuk.
A magyar korrupció előre megy, nem hátra: már Románia és Kína is tisztább nálunk
Az EU második legkorruptabb országa Magyarország, de csak azért csúsztunk le az első helyről, mert Bulgáriában még többet romlott a helyzet, mint itthon - erre az eredményre jutott a Transparency International friss Korrupcióérzékelési Indexe. A többi visegrádi országtól látványosan leszakadtunk, és a helyzet a válság alatt csak rosszabb lett.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.