A kérdésre természetesen nem Orbán válaszolt.
„Kinek a vendégeként lehetett jelen Mészáros Lőrinc és Várkonyi Andrea a miniszterelnök-választáson és a miniszterelnöki eskütételen?” – többek között ezzel a kérdéssel fordul Kálmán Olga, a DK országgyűlési képviselője Orbán Viktor miniszterelnökhöz.
Az ellenzéki politikus Orbánnak címzett kérdésében hosszan leírta, hogy a miniszterelnök megválasztásának napja „ünnep volt a nemzeti Együttműködés Rendszerének oligarchái számára, hiszen nem jelentett kevesebbet, mint hogy – hacsak valami közbe nem jön – további négy évre biztosított kivételezett helyzetük, lehetőségük a közpénzek megcsapolására, a közvagyon megdézsmálására”.
Kálmán Olga kirívónak nevezte Mészáros Lőrinc helyzetét az oligarchák között is, hiszen „egyfelől immár Magyarország leggazdagabb emberévé vált, másrészt például 2010-17 között általa elnyert nettó 476 milliárd forint értékű megbízásból nettó 396 milliárd forint, azaz 83% európai uniós támogatás volt”. A politikus szerint így érthető, hogy „Mészáros Lőrinc és újdonsült felesége a választást a vendégek páholyából figyelve, annak eredménye fölötti kitörő örömének adott kifejezést, másrészt viszont föltűnő, hogy ezen a napon, amikor a meghívott vendégek csak külön engedéllyel léphettek be az épületbe, egyáltalán jelen voltak”.
A képviselő összesen hét kérdéssel fordult Orbán Viktorhoz Mészárossal kapcsolatban:
- Kinek a vendégeként lehetett jelen Mészáros Lőrinc és Várkonyi Andrea a miniszterelnök-választáson és a miniszterelnöki eskütételen?
- Mi indokolta a házaspár meghívását?
- A fentebb ismertetett adatok fényében nem érzi-e aggályosnak Mészáros úr önhöz és kormányához fűződő amúgy is közismerten bizalmas kapcsolata ilyen módon történő külön hangsúlyozását?
- Egyáltalán mit keres egy közjogi eseményen a legtöbb állami megbízást és közpénzt elnyelő vállalkozó?
- Nem feltételezhető-e, hogy e gesztus az Európai Bizottság számára azt az üzenetet közvetíti, hogy a magyar kormánynak nem áll szándékában az uniós források kifogásolt kezelésében és elosztásában bármiféle változtatást végrehajtani?
- Remélhető-e, hogy az effajta üzenet segíti a megindított eljárás mielőbbi és minél kedvezőbb kimenetelű lezárását, hogy a költségvetés hozzájuthasson azokhoz az uniós forrásokhoz, amelyeket a jelenlegi kétségbeejtő helyzetben nélkülözni kénytelen?
- Bölcs és a magyar gazdaság szempontjából előremutató politikának tartja-e az efféle provokációt?
A kérdésekre azonban nem Orbántól, de még csak nem is Rogán Antaltól, hanem Dömötör Csaba államtitkártól kapott választ. Dömötör – Rogán megbízásából – azt írta, hogy a „miniszterelnöki eskütételen és az ahhoz kapcsolódó rendezvényeken a hagyományoknak megfelelően meghívott vendégek széles köre vett részt. Részt vettek többek között ismert közéleti szereplők, a kulturális és tudományos élet jeles képviselői, a hazai nagyvállalatok vezetői, a történelmi egyházak vezetői, mint ahogy a diplomáciai testületek tagjai is”.
Dömötör hozzátette, furcsának tartja, hogy miközben Kálmán Olgát kiemelten érdekli a „meghívotti kör”, nem vett részt a miniszterelnök megválasztásán ugyanúgy, ahogy egyetlen DK-s politikus sem. „Méltatlan hozzáállás ez azok után, hogy pár hete parlamenti munkavégzéshez kérték választóik bizalmát” – írta az államtitkár.
Dömötör Csaba kiemelte, hogy – Kálmán Olga sugalmazásával ellentétben – „az uniós forrásokkal kapcsolatos viták nincsenek összefüggésben a miniszterelnöki eskütétellel”, a kormány álláspontja szerint „az uniós források járnak Magyarországnak”.
Orbán Viktor megválasztásáról és beiktatásáról itt írtunk bővebben:
Orbán Viktor a veszély évtizedéről beszélt, kormányáról azonban nem mondott semmit
Hétfőn ismét Orbán Viktort választotta miniszterelnökké, 133 igen, 27 nem szavazattal, tartózkodás nélkül az Országgyűlés. Orbán ezt követően ünnepélyes esküt is tett a parlamentben. Az eskütételen Boross Péter volt miniszterelnök, Szili Katalin volt házelnök, Novák Katalin államfő, Áder János és Schmitt Pál korábbi köztársasági elnökök is részt vettek.