Itthon hvg.hu 2022. június. 02. 14:59

Kálmán Olga rákérdezett, miért lehetett ott Mészáros Lőrinc és Várkonyi Andrea Orbán eskütételén

A kérdésre természetesen nem Orbán válaszolt.

„Kinek a vendégeként lehetett jelen Mészáros Lőrinc és Várkonyi Andrea a miniszterelnök-választáson és a miniszterelnöki eskütételen?” – többek között ezzel a kérdéssel fordul Kálmán Olga, a DK országgyűlési képviselője Orbán Viktor miniszterelnökhöz.

Az ellenzéki politikus Orbánnak címzett kérdésében hosszan leírta, hogy a miniszterelnök megválasztásának napja „ünnep volt a nemzeti Együttműködés Rendszerének oligarchái számára, hiszen nem jelentett kevesebbet, mint hogy – hacsak valami közbe nem jön – további négy évre biztosított kivételezett helyzetük, lehetőségük a közpénzek megcsapolására, a közvagyon megdézsmálására”.

Kálmán Olga kirívónak nevezte Mészáros Lőrinc helyzetét az oligarchák között is, hiszen „egyfelől immár Magyarország leggazdagabb emberévé vált, másrészt például 2010-17 között általa elnyert nettó 476 milliárd forint értékű megbízásból nettó 396 milliárd forint, azaz 83% európai uniós támogatás volt”. A politikus szerint így érthető, hogy „Mészáros Lőrinc és újdonsült felesége a választást a vendégek páholyából figyelve, annak eredménye fölötti kitörő örömének adott kifejezést, másrészt viszont föltűnő, hogy ezen a napon, amikor a meghívott vendégek csak külön engedéllyel léphettek be az épületbe, egyáltalán jelen voltak”.

A képviselő összesen hét kérdéssel fordult Orbán Viktorhoz Mészárossal kapcsolatban:

  1. Kinek a vendégeként lehetett jelen Mészáros Lőrinc és Várkonyi Andrea a miniszterelnök-választáson és a miniszterelnöki eskütételen?
  2. Mi indokolta a házaspár meghívását?
  3. A fentebb ismertetett adatok fényében nem érzi-e aggályosnak Mészáros úr önhöz és kormányához fűződő amúgy is közismerten bizalmas kapcsolata ilyen módon történő külön hangsúlyozását?
  4. Egyáltalán mit keres egy közjogi eseményen a legtöbb állami megbízást és közpénzt elnyelő vállalkozó?
  5. Nem feltételezhető-e, hogy e gesztus az Európai Bizottság számára azt az üzenetet közvetíti, hogy a magyar kormánynak nem áll szándékában az uniós források kifogásolt kezelésében és elosztásában bármiféle változtatást végrehajtani?
  6. Remélhető-e, hogy az effajta üzenet segíti a megindított eljárás mielőbbi és minél kedvezőbb kimenetelű lezárását, hogy a költségvetés hozzájuthasson azokhoz az uniós forrásokhoz, amelyeket a jelenlegi kétségbeejtő helyzetben nélkülözni kénytelen?
  7. Bölcs és a magyar gazdaság szempontjából előremutató politikának tartja-e az efféle provokációt?

A kérdésekre azonban nem Orbántól, de még csak nem is Rogán Antaltól, hanem Dömötör Csaba államtitkártól kapott választ. Dömötör – Rogán megbízásából – azt írta, hogy a „miniszterelnöki eskütételen és az ahhoz kapcsolódó rendezvényeken a hagyományoknak megfelelően meghívott vendégek széles köre vett részt. Részt vettek többek között ismert közéleti szereplők, a kulturális és tudományos élet jeles képviselői, a hazai nagyvállalatok vezetői, a történelmi egyházak vezetői, mint ahogy a diplomáciai testületek tagjai is”.

Dömötör hozzátette, furcsának tartja, hogy miközben Kálmán Olgát kiemelten érdekli a „meghívotti kör”, nem vett részt a miniszterelnök megválasztásán ugyanúgy, ahogy egyetlen DK-s politikus sem. „Méltatlan hozzáállás ez azok után, hogy pár hete parlamenti munkavégzéshez kérték választóik bizalmát” – írta az államtitkár.

Dömötör Csaba kiemelte, hogy – Kálmán Olga sugalmazásával ellentétben – „az uniós forrásokkal kapcsolatos viták nincsenek összefüggésben a miniszterelnöki eskütétellel”, a kormány álláspontja szerint „az uniós források járnak Magyarországnak”.

Orbán Viktor megválasztásáról és beiktatásáról itt írtunk bővebben:

Orbán Viktor a veszély évtizedéről beszélt, kormányáról azonban nem mondott semmit

Hétfőn ismét Orbán Viktort választotta miniszterelnökké, 133 igen, 27 nem szavazattal, tartózkodás nélkül az Országgyűlés. Orbán ezt követően ünnepélyes esküt is tett a parlamentben. Az eskütételen Boross Péter volt miniszterelnök, Szili Katalin volt házelnök, Novák Katalin államfő, Áder János és Schmitt Pál korábbi köztársasági elnökök is részt vettek.

Hirdetés
Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.