Sanghaj lezárása és Peking lakosságának teljes tesztelése radikálisan csökkentheti Kína gazdasági növekedését az idén, holott ősszel kommunista pártkongresszust tartanak, amely hosszú időre bebetonozná Hszi Csin-ping elnök uralmát. Az államfő ezért óriási infrastruktúrafejlesztési programot jelentett be.
5,5%-os növekedést irányzott elő idén a kommunista pártvezetés Pekingben. Az IMF csak 4,8%-ra számított, de ezt is 4,4%-re csökkentette. Az ok: a zéró tolerancia politikája a koronavírussal szemben. Ez kezdetben sikeresnek bizonyult Kínában, ahol a nagy lezárások vidéken voltak: a 11 milliós Vuhanban, a 13 milliós Hszianban.
Amikor azonban Kína gazdasági fővárosát, a 26 milliós Sanghajt is lezárták, akkor kiderült: ez már nemigen működik. Ezt a helyi vezetés is tudta, és nem is javasolta Pekingnek, de ott úgy döntöttek: nincs kivétel.
Aztán jött Peking, ahol most mind a 21 millió ott élő lakost tesztelik. A polgárok pánikfelvásárlásba kezdtek, mert attól tartottak, hogy az ország politikai fővárosát éppúgy lezárják, mint Sanghajt, ahol a tőzsde olyan gyenge eredményt produkált emiatt, hogy gyengébben csak a moszkvai végzett a nemzetközi összehasonlításban. Sőt, a jüan árfolyama is lefelé ment, emiatt Hszi Csin-ping elnök lépéskényszerbe került.
Az eredmény: személyesen jelentett be nagy infrastruktúrafejlesztési tervet, noha ezt korábban ráhagyta a miniszterelnökre, Li Ko-csiangra. Jellemző a terv ad hoc jellegére, hogy konkrét számok nemigen vannak benne. Hszi Csin-ping elnök arra mutatott rá, hogy az infrastruktúra nem méltó a világ második gazdaságához, a kínaiak azonban nagyon szélesen értelmezik az infrastruktúrát. Ide tartozik a digitalizáció fejlesztése is, amelynek a felgyorsítását szintén megígérte Hszi Csin-ping elnök.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
A Citi elemzői szerint idén 8%-kal növekedhetnek az infrastruktúrafejlesztésre szánt pénzek, míg tavaly ez mindössze 0,4% volt. A Goldman Sachs elemzői úgy vélik , hogy "a kínai döntéshozók felmérték a Covid-járvány elleni zéró tolerancia politikai eredményeit, és olyan gazdaságpolitikát kezdtek, amely ösztönzi a növekedést a többi között ilyen infrastruktúrafejlesztési csomagokkal."
A francia Société Générale Bank szakértői szerint drámaivá vált a kínai gazdaság helyzete a Covid-lezárások miatt. Márciusra rekordmagasságra emelkedett a munkanélküliség, és folytatódott az ingatlanpiac pangása is, pedig ez korábban a gazdasági növekedés egyik motorja volt.
Óvatos nyitás Sanghajban
Öthetes zárás után megkezdődött egyes körzetek nyitása Kína gazdasági fővárosában – számolt be a Global Times. A pekingi vezetés angol nyelvű lapja nem hagy kétséget afelől, hogy folytatódik a zéró tolerancia politika a koronavírussal szemben. Vagyis csakis azok a körzetek nyithatnak ki, ahol nem regisztráltak egyetlen Covid-fertőzöttet sem. Egy helyi polgár elmondta a Global Timesnak, hogy 27 napig élt bezárva a lakásában. Most csak rövid időre mozdulhat ki onnan, de ez is nagy boldogság.
Miért nem nyitnak gyorsabban? Mert akkor olyan nagy terhelés érné az egészségügyi hálózatot, amelyet nem tudnánk elviselni – válaszolta egy sanghaji vezető a pekingi Global Times kérdésére.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.