Gazdaság MTI / hvg.hu 2022. április. 22. 09:37

IMF: Oroszország rövidesen kikerül a világ hat legnagyobb gazdasága közül

Oroszország még mindig a világ hatodik legnagyobb gazdasága, de ez már nem sokáig lesz így – vélekednek a Nemzetközi Valutaalapnál.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) előrejelzése szerint 2024-re Indonézia kiszorítja Oroszországot a világ vásárlóerő-paritáson (PPP) számolt GDP szerint rangsorolt hat legnagyobb gazdasága közül

A jelentés összeállítói szerint 2022 végén a vásárlőerő-paritáson számított orosz GDP részaránya a globális GDP-ből 2,72 százalékra csökken a múlt év végi 3,07 százalékról, 2024-ben pedig már csak 2,52 százalék lesz. Indonézia részesedése a globális GDP-ből 2024-ben viszont már eléri a 2,61 százalékot.

Az IMF számításai szerint a múlt év végén Oroszország még mindig a világ hatodik legnagyobb gazdasága volt Kína, az Egyesült Államok, India, Japán és Németország után. Tekintettel azonban az orosz GDP összesen mintegy 10,6 százalékos csökkenésére 2022–2023 között, Indonézia 2024-ben már megelőzi Oroszországot és a hatodik helyre jön föl.

A Nemzetközi Valutaalap kedden nyilvánosságra hozott legfrissebb globális gazdasági előrejelzésében az szerepelt, hogy az orosz gazdaság idén 8,5 százalékkal, jövőre pedig további 2,3 százalékkal zsugorodik. Az olaj- és gázembargó, valamint a szigorú pénzügyi szankciók „súlyos hatással lesznek az orosz gazdaságra” – áll az IMF előrejelzésében.

Az államcsőd szélén táncol Oroszország, de okozhat ez globális válságot?

Az orosz devizakészletek zárolása előtt az orosz állam hitelképes adósnak számított, most az a kérdés, képes-e törleszteni lejáró devizaadósságait.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Rácz Gergő 2024. december. 18. 12:30

Varga Mihály lesz a magyar eurómessiás?

A pénzügyminiszter átállása a monetáris világba felveti annak lehetőségét, hogy <strong>Magyarországon is az euró legyen a fizetőeszköz</strong>. Sok politikai és gazdasági szereplő támogatja ezt, előreszaladni azonban nem érdemes: a leendő jegybankelnök nem kötelezte el magát egyértelműen, és a múltból kiindulva az se garantálható, hogy adott lenne a kormányzati szándék.