Magyarország egyik legjobb dartsjátékosával többek között arról beszélgettünk, mitől ennyire népszerű a sportág, van-e kora vagy neme a dartsnak, mi kell ahhoz, hogy ismét kijusson egy magyar versenyző a vb-re, és Luke Littlerhez hasonlóan idén is tud-e valaki meglepetést okozni?
Az elmúlt néhány évben elképesztő népszerűségnek örvend a darts, Magyarországon is egyre többen követik, ráadásul a hazai sportcsatornák már nem csak a világbajnokságot közvetítik, egyre több versenyt láthatunk a tévében. Mit gondol, mitől nőtt meg ilyen ugrásszerűen a szurkolói bázis?
A darts egy nagyon egyszerű sport, az ember odaáll a tábla elé és eldob három nyilat. Könnyű benne fejlődni, semmi más nem kell hozzá, csak gyakorlás, és gyorsan sikereket lehet elérni. A legnépszerűbb sporthoz, a focihoz hasonlítva azt látjuk, hogy egy minőségi futballcipő árának töredékéből kijön egy dartstábla, ráadásul egy focicipőt nagyjából egy évig lehet használni, egy dartstáblát pedig alsó hangon öt évig, tehát lényegesen olcsóbb sportág. A kiegészítőkről nem is beszélve. Egy minőségi focilabda árából hét nyelven beszélő dartsnyilat veszel, ami nem kopik el olyan hamar, mint egy labda, akár 10 évig is használható.
Az a nők hátránya, hogy egyszerre több dologra is tudnak figyelni
Vasárnap elkezdődött a 32. PDC-dartsvilágbajnokság, ám a torna előtt nem sokkal ért véget a másik sportági szövetség, a WDF vb-je, ahol a 70 éves Paul Lim egészen a döntőig menetelt. Ez is azt mutatja, hogy sosem késő elkezdeni?
Így van, soha nem késő. Én se mondanám, hogy fiatalon kezdtem el (nevet). Több mint 25 éve dartsozom és bőven túl voltam már a huszadik életévemen, amikor először nyilat fogtam a kezemben, és innen még időbe telt, mire elmentem az első versenyemre, tudatosabb lett a játékom, vagy megszereztem az első győzelmemet. Csak azon múlik, hogy mennyi munkát teszel bele. Paul Lim pedig egy zseni! Hosszú évtizedek óta megállás nélkül dartsozik, és a legjobbak között, a PDC-ben is megállta a helyét. Fantasztikus.
A szingapúri játékos soha nem nyert nagyversenyt. Ennek ellenére mondhatjuk rá, hogy a sportág egyik legendája?
Mindenféleképpen. Az egyik dolog, ami legendává teszi, hogy ő volt az első és eddigi egyetlen BDO-játékos, aki világbajnokságon kilencnyilast (ez a lehetséges legjobb dobássorozat) dobott egy TV által közvetített meccsen. Aztán majdnem ő lett az a játékos, aki mindkét szervezetnél kilencnyilast dobott élő közvetítésben, hiszen Gary Anderson ellen összejöhetett volna neki, az utolsó nyilat rontotta el dupla 12-re. Már ezek a dolgok is legendává teszik, de nem csak attól lesz valaki az, hogy versenyt nyer. Első vb-szereplésén kilencnyilast dobott Dean Winstanley is, legendás pillanat volt, azóta azonban nem sok mindent tudunk róla, pedig ez sem mai sztori. Vannak olyan fiatal játékosok, akik néhány évvel ezelőtt szintén kilencnyilast dobtak, azóta pedig a süllyesztőben vannak. Paul Limet a fantasztikus pályafutása teszi legendává.
A dartsban nem igazán számít a fizikum, mégis elsősorban a férfiak sportja. Igaz, ott van Fallon Sherrock, aki 2019-ben tűnt fel először az Alexandra Palace színpadán, ráadásul nem akármilyen játékkal a legjobb 32 közé jutott, többek között Mensur Suljovicot legyőzve. Milyennek látja a női játékosok helyzetét?
Ez egy nagyon kényes kérdés, főleg mostanában. Nagyon sokáig a PDC-nél nem volt női szakág, mert úgy gondolták, hogy mindenki csak odaáll a tábla elé és eldobja a nyilat. A BDO-nál (British Darts Organisation 2020 óta nem rendez versenyeket) és a WDF-nél viszont régóta külön kezelik a férfiakat és a nőket, azzal a különbséggel, hogy a nők indulhatnak férfiak között, fordítva nem lehetséges. Fizikális és mentális különbségek is vannak a férfi és a női játékosok között, valószínűleg ezért sem tudják ugyanazt a színvonalat hozni. Viccesen azt szoktuk mondani, hogy a nők azért nem dobnak olyan jól, mint a férfiak, mert ők folyamatosan képesek egyszerre több helyre figyelni, ami a dartsban hátrány, mi férfiak viszont képtelenek vagyunk erre, ami előny. Vannak persze hihetetlen tehetséges női játékosok, akár Sherrock, akár Beau Greaves, akik hihetetlen átlagot képesek dobni. Szerintem ez egy nagyon jó kutatási téma lenne, hogy mi okozza a különbséget a nemek között. Lehet, hogy az orvosok megcáfolnák ezt a felvetést.
„Talán a két kezem sem elég hozzá, hogy megszámoljam, hány esélyese van a vébének”
A közönség mindig óriási hangulatot teremt, főleg a világbajnokságokon, ez azonban sokszor meccset befolyásoló tényező lehet. Egy ennyire precíz és nagy koncentrációt igénylő sportnál hogyan lehet arra készülni, hogy az ember ki tudja zárni a nézőket?
Sok-sok év versenyzéssel. Tapasztalatot, rutint kell szerezni ezen a téren is, így lehet előre lépni és fejlődni, ez nem működik másképp. Luke Littlert szokták példaként említeni, hogy élete első felnőtt vb-jén mit művelt. Igen ám, csak azt sokan elfelejtik, hogy Littler hatévesen kezdett el dartsozni, nyolcéves kora óta pedig felnőttek között versenyez. Neki ez már nem volt ismeretlen terep, ráadásul tavaly, a menetelése előtt utánpótlás világbajnoki döntőt is játszott, így a felnőtt vb előtt megtapasztalta, hogyan kell játszani és győzni az Ally Pally színpadán.
Említette Littlert, aki az előző vébé legnagyobb szenzációja volt, és nagy meglepetésre, mindössze 16 évesen döntőbe jutott, ahol nagy csatában veszített Luke Humphries ellen. A mostani tornának ki lehet a meglepetésembere?
Sok ilyen van. Az utóbbi versenyeken nagyon sok olyan játékos tűnt fel, akikre nem számítottunk. Ott van Jermaine Wattimena, aki barátomat, Stefan Bellmontot elég gyorsan lerendezte az első körben, magas szintű játékot mutatva, de említhetném Michael Mansellt, vagy Luke Woodhouse-t, aki megnyerte az Európa-bajnokságot. Mind-mind olyan név, akikre nem számítottunk eddig, hogy ott lehetnek az élmezőnyben, és ez akár a világbajnokságon is összejöhet nekik.
Ha egy nevet mondhat közülük, mint a torna meglepetésembere, ki lenne az?
Tekintve, hogy az utóbbi időben milyen eredményeket értek el, nem lenne meglepetés egyikük sikere sem. Összességében nézve engem az lepne meg nagyon, ha a két Luke közül az egyik nem nyerné meg a világbajnoki címet.
Indítottunk egy tippjátékot decemberben, amiben mi azt az állítást fogalmaztuk meg, hogy az egyik Luke biztosan nem jut be az elődöntőbe. Erről mit gondol?
Ezt azért nem hiszem. Humphries és Littler is rettentően jó formában van, a papírforma szerint ők játsszák az elődöntőt, ami parázs mérkőzésnek ígérkezik. Nagyon éles játékkal rukkoltak elő az elmúlt időszakban, és mindamellett, hogy csúcsformában vannak, mentálisan is nagyon erősek. Minél hosszabb egy mérkőzés, annál jobban kijön a versenyzők közötti különbség, ők ketten pedig képesek akár a meccsek közben is megújulni, ami nagyon nagy fegyvertény a többiekkel szemben. Meglepődnék, ha nem jutnának el az elődöntőig, bár, a dartsban semmi sem biztos. Talán ezzel is magyarázható, amit nemrégiben olvastam, hogy lassan a darts lesz az a sportág, amire a legtöbb ember fogadást köt. Most már szinte mindenre lehet fogadni, akár még a tollak színére is, emellett pedig többször jönnek be a meglepetéseredmények, mint mondjuk a fociban. Csak hogy egy példát mondjak, egy Real Madrid–Ferencváros mérkőzésen viszonylag kevesen fogadnának a Fradira, és nem azért, mert a fociban nem történhet meg bármi, hanem mert nagyon kicsi a reális esély arra, hogy ez az eredmény bekövetkezzen. Dartsban más a helyzet. A Luke Littler–Andrew Gilding Európa-bajnoki meccsen hihetetlenül sokan fogadtak utóbbi győzelmére. És nyert! Pedig a szakma egy rozsdás szöget nem adott volna erre.
Ha ezt vesszük alapul, az elődöntőig vezető úton Littler találkozik még Rob Crossal, aki néhány éve világbajnok volt.
Crossnál nem is az számít igazán, hogy világbajnok, hanem hogy neki az egyik legjobb a koncentrációs képessége. Ő az a játékos, aki vert helyzetből bármikor képes felállni, bár az is benne van a játékában, hogy képes összezuhanni. Az utóbbi egyre ritkábban fordul elő, éppen ezért talán a két kezem sem elég hozzá, hogy megszámoljam, hány esélyese van a vébének, annyira együtt van most a mezőny.
Ennek ellenére biztos benne, hogy a két Luke elődöntőt játszik?
Biztosra nem mondom, de meglepődnék, ha nem így lenne. Azt szoktam mondani, hogy a dartsban nincsen szerencse és biztos dolgok sem. Ez egy mentális sport, bármi történhet, ami megingathatja a játékosok koncentrációját – rosszul keltek aznap, összevesztek a feleségükkel stb. –, ez pedig kihatással lehet egy mérkőzésre.
Miért nem láttunk 15 éve magyar játékost a vb-n?
Az első, és eddigi egyetlen magyar dartsjátékos, aki PDC-világbajnokságon szerepelt, Bezzeg Nándor volt 2009-ben, 15 évvel ezelőtt. Mi kell ahhoz, hogy újra ott lehessen egy magyar versenyző a vébén?
Én azt látom, hogy jelen pillanatban a környező országokban élő játékosok, akik már bizonyítottak, sokkal többet tesznek bele – munkában, hozzáállásban, odaadásban –, mint a magyar átlag. Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy azoknak, akikkel személyes viszonyban vagyok, mint Karel Sedlacek vagy Krzysztof Ratajski, jelentősen jobb az anyagi hátterük, mint nálunk bárkinek. Még egyikük sem volt PDC-játékos, amikor már olyan szponzori támogatásuk volt, hogy csak a játékkal kellett foglalkozniuk. Nem mindegy, hogy ki mennyi munkát tud belerakni a fejlődésébe, a kitartással viszont vannak problémák idehaza.
Ekkor jött a darts. Egy testvérétől kapott nyílkészlettel indult minden, mára pedig az egyik legeredményesebb hazai versenyző, hússzor nyert magyar bajnoki címet Székely „Penge” Pál. Becenevét a Penge című film ihlette, ugyanis minden meccse előtt oldalirányba megropogtatja a nyakát, hasonlóan a főszereplő Wesley Snipeshoz.
A versenyeken azt látjuk, hogy a játékosok nem igazán váltogatják a nyilaikat, és vannak olyanok is, akik az egész karrierjüket egy nyílkészlettel játsszák le. A kivétel Peter Wright, aki meccsen belül akár többször is cseréli a nyilait, ha éppen olyan kedve van. Mennyi idő, amíg egy dartsjátékos megtalálja, hogy milyen nyíllal tud a legjobban játszani?
A tudatosságnak kulcsszerepe van. Egy átlag játékos általában úgy választ nyilat, hogy ki dobott már vele kilencnyilast, pedig ez nem jelenti azt, hogy neki is sikerülni fog. A dartsnyíl kiválasztásakor a legfontosabb szempont, hogy a nyíl testének kényelmes legyen a fogása és az elengedése. Ha ez megvan, akkor három évig ugyanazzal a nyíllal kell dobni, maximum a szárat és a tollat lehet változtatni, de a dobási technika csak így tud kialakulni. Egyfajta nyíllal csak egyfajta dobástechnikával tudunk dobni, és ezt kell minél tökéletesebbre csiszolni. Sokan abba a hibába esnek, hogy ha nem úgy megy a játék, ahogyan azt szeretnék, akkor nyilat cserélnek. Amíg nincs meg a stabil dobástechnika, addig csak a saját fejlődésüket hátráltatják ezzel.
Azt a kérdést pedig természetesen nem ússza meg, hogy ki nyeri a világbajnokságot.
Azt nem tudom, hogy ki nyeri, de azt igen, hogy kinek örülnék. Nagyon szeretném, hogy Luke Humphries megvédje a címét, több okból is. Egyrészt ő egy példakép, számomra legalábbis mindenféleképpen. Az egy óriási sportteljesítmény, hogy ennyi viszontagság után – leküzdve a túlsúlyt és a depressziót –, ilyen szinten vissza tudta építeni magát. Másrészt pedig nagyon kevés címvédő van. Ritka az, hogy valaki egymás után kétszer is világbajnok legyen, de szerintem ő megérdemelné.
Az interjút 2024. december 16-án vettük fel.
Nyitóképünkön Székely Pál. Fotó: AFP / DPA / Daniel Bockwoldt
Ezekre a szavakra kerestek rá a legtöbben Pornhubon 2024-ben
Változás történt az élen.