Friedrich Merz a migráció mellett a szociális kiadásokon is spórolna, hogy egyensúlyba hozza a költségvetést.
A jobbközép Kereszténydemokrata Unió (CDU) jelöltjének elképzelései éles kontrasztban állnak a hétfői bizalmi szavazást elbukó, szociáldemokrata Olaf Scholz kancellár politikájával, aki annak ellenére nem nyúlt hozzá a szociális és jóléti kiadásokhoz, hogy azok óriási terhet róttak a német adófizetőkre – írja a Bloomberg.
Merz egy sajtótájékoztatón nyíltan nekiment Scholznak, a bukott kancellárt hibáztatva Németország hanyatló gazdaságáért. A német gazdaság zsinórban második éve zsugorodik a csökkenő exportteljesítmény és a magas energiaárak miatt, amelyek Oroszország ukrajnai invázióját követően kezdtek emelkedni. A következő kormány előtt komoly kihívások állnak: forrást és társadalmi támogatást kell biztosítania az elöregedett infrastruktúra modernizálására, a védelmi képességek megerősítésére, valamint Donald Trump visszatérésének kezelésére is.
„Scholz elvesztette a befektetők bizalmát, és sorra hagyják el az országot” – fogalmazott Merz, aki 30-ról 25 százalékra csökkentené a vállalati adót. „Képesek vagyunk újra kormányzati felelősséget vállalni Németországban” – tette hozzá a kancellárjelölt.
Merz azonnali intézkedést javasolt az illegális migráció megállítására Németországban, csökkentené az szja-t, betartaná a költségvetést érintő úgynevezett adósságféket, viszont tovább támogatná Ukrajnát. Kedden azt is kijelentette, hogy 100 milliárd eurót lehetne megtakarítani a migrációs és szociális kiadások csökkentésével. Emellett igyekezett mérsékelni az elvárásokat: „Nem ígérem, hogy minden azonnal javulni fog.”
Az SPD várhatóan kedd délután mutatja be választási programját, amellyel helyreráznák a gazdaság állapotát. A párt 10 százalékos adókedvezményben részesítené azokat a vállalatokat, amelyek Németországban fektetnek be, valamint egy 100 milliárd eurós beruházási alapot is létrehozna az ország infrastruktúrájának modernizálására.
A hárompárti koalíció széthullása és a bizalmi szavazás elvesztése miatt a szövetségi választásokat várhatóan február 23-án írják ki Németországban, hét hónappal a tervezett időpont előtt. A Scholz által vezetett kisebbségi kormány addig is hivatalban marad.
A CDU és testvérpártja, a CSU 31 százalékkal vezet a közvélemény-kutatások szerint, második helyre a szélsőjobbos AfD-t mérik 19,8 százalékkal, míg a szebb napokat látott szociáldemokraták mindössze a lakosság 17 százalékának a bizalmát élvezik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.