A francia rendőrség jelentéseiből kiderült, hogyan szervezte le az abúzusokat a férj. A CNN megfigyelt egy másik platformot is, ahol rendszeresen terveznek hasonló visszaéléseket.
Várhatóan csütörtök reggel lesz ítélethirdetés az egész Franciaországot megrázó Pélicot-ügyben. Dominique Pélicot közel tíz éven keresztül rendszeresen elkábította feleségét, hogy az interneten toborzott ismeretlen férfiak megerőszakolhassák a nőt, annak tudta nélkül. Pélicot legtöbbször a moderáció nélkül működő Coco.fr oldal “A tudta nélkül” elnevezésű chatcsoportjában vette fel a kapcsolatot a közelben élő férfiakkal. A CNN hozzáférést kapott a francia rendőrség jelentéseihez, melyek Pélicot több ezer üzenetváltását is tartalmazzák, és 24 órán keresztül monitoroztak egy hasonló francia oldalt, hogy bemutassák, hogyan működnek ezek a platformok.
“Teszteled időről időre? Biztos, hogy tiszta?” – érdeklődött az egyik jelentkező
A férfiak éjszaka érkeztek a pár mazani házába, hogy a férj iránymutatásai alapján megerőszakolják a magatehetetlen Gisèle Pélicot-t. A jelentésekből kiderül, milyen modell mentén szervezte le a férfi a bántalmazásokat.
A jelentések alapján az egyik férfi például alkudozni kezdett, hogy ne kelljen hajnali háromkor mennie a házhoz, amikor az altató egy órán belül már biztosan kifejti a várt hatást. Hamarabb szerette volna elkövetni a nemi erőszakot. Más arról érdeklődött, hogy a férj teszteli-e a nőt különböző nemibetegségekre, nehogy elkapjon valamit.
A Coco.fr oldalon számtalan olyan chatszoba volt, melyekben normalitásnak tekintették a szexuális erőszakot és visszaéléseket. Miután Pélicot felvette valakivel a kapcsolatot a platformon keresztül, a beszélgetést Skype-on folytatták, később sms-ben. Többször küldött intim képet elkábított feleségéről, vagy kezdeményezett videóhívást, hogy megmutassa, Gisèle Pélicot “éppen szabad”. Több videót is posztolt a nő megerőszakolásáról. Számos férfi írt arról, csodálja Pélicot-t, vagy arról, hogy arra vágyik, hogy ő is ezt tegye saját feleségével vagy partnerével. A vádlottak között volt egy olyan férfi is, aki nem erőszakolta meg Gisèle Pélicot-t, de elkábította a saját feleségét és áthívta Dominique Pélicot-t, hogy erőszakolja meg a nőt.
A vádlottak között volt tűzoltó, börtönőr, ápoló, újságíró. A legfiatalabb elkövető most 27 éves, a legidősebb 74. Különböző hátterű és életkorú férfiak, családapák és egyedülállók, akik mind kevesebb, mint ötven kilométerre éltek a pár otthonától. A nemierőszakot tizenöten ismerték be, volt, aki azzal védekezett, hogy a férj engedélyt adott a nemierőszakra.
A társkereső oldalként reklámozott Coco.fr 2003-ban indult és 2023-ban volt a csúcson, ekkor 778 ezer látogatást regisztráltak egy hónap alatt. A chatszobák illegális témákról folytatott, felkavaró tartalmú beszélgetéseknek is teret biztosítottak. Egyre többen jelentették, hogy a Coco.fr oldalon leszervezett találkozókon megtámadták őket, és legalább két ember halálával hozták összefüggésbe a platformot. 2018-ban Michel Solossit, egy 55 éves könyvelőt leszúrt egy férfi, akit az oldalon ismert meg. A francia ügyészek homofób bűncselekményként jellemezték a gyilkosságot. 2021 január és 2024 május között több mint 480 áldozat 23 ezer jogi eljárást indított a Coco ellen.
Különböző francia civil szervezetek már 2013-ban jelezték, mekkora veszélyt jelent a Coco, felszólították a kormányt és az internetszolgáltatókat, hogy azonnal állítsák le az oldalt, de nem jártak sikerrel.
2022-ben az oldal domainjét áthelyezték Guernsey-be, egy Franciaországhoz közeli szigetre. Erre azért volt szükség, mert így a platform kikerült a francia ügyészek joghatósága alól. Az alapító, Isaac Steidl a cégével együtt Bulgáriába költözött és lemondott a francia állampolgárságról.
Egy évvel később a francia kiberbűnözési osztály vizsgálatot indított a Cocóval szemben, ezt támogatták azok a szervezetek is, melyek évek óta figyelték a platformot. Az oldalt csak 2024-ben számolták fel a francia hatóságok, az alapítót kihallgatták, de nem helyezték vád alá.
Ugyan, ez a konkrét platform megszűnt, semmi sem gátolja az újabb és újabb moderáció-mentesen működő oldalak létrehozását és üzemeltetését, ezt bizonyítja a Motherless-ügy is. A cseh pornóoldalra kiskorú és magyar lányok fényképei is felkerültek. Az áldozatokat buszon, redőnyök résein keresztül fotózták, vagy nyilvános mosdókban elrejtett kamerákkal rögzítették őket intim helyzetekben. Ha egy ilyen oldalt megszüntetnek, egy tucat veszi át a helyét.
Egy ilyen oldalt vizsgált át a CNN, amely huszonnégy óra alatt közel hatezer üzenetet nézett át harminc különböző chatszobában. Rengeteg olyan üzenetváltást találtak, amelyek kísértetiesen hasonlítanak a Pélicot-ügy kapcsán feltártakra.
“Ki cserél meztelen képeket a barátnőjéről Snapchaten?”
A CNN szerint egyértelműen megfigyelhető trend, hogy férfiak olyan fotókat osztanak meg más férfiakkal, amelyeken feleségük vagy barátnőjük látható. Az nem egyértelmű, hogy ezekbe bármelyik, képen szereplő nő beleegyezett-e.
“Ki szeretne képeket megosztani a feleségeinkről privátban?” – ilyen, és hasonló felhívásokkal terelték át a beszélgetést más platformokra, például Skype-ra, vagy Snapchatre. Utóbbi platform nem kommentálta a CNN kérdését azzal kapcsolatban, hogy mit szólnak ahhoz, hogy a felhasználók sok olyan képet osztanak meg az appon, amelyek engedély nélkül készültek, vagy a képen szereplő ember nem járult hozzá azok továbbításához. A Skype sem reagált, amikor arról kérdezték, hogy Pélicot nemierőszak megszervezésére használta az oldalt.
A chatüzenetekben résztvevő férfiak a partnereiket kifejezetten gyakran tárgyiasították, sokszor becsmérlő kifejezésekkel illették. Több felhasználó Dominique Pélicot-hoz hasonlóan felajánlotta a feleségét a többi férfinak, de az nem derült ki, hogy tényleg létrejöttek-e ennek nyomán találkozók.
A vizsgált oldalon volt olyan férfi, aki a partnerét más barátnőjére “cserélte” volna, egy másik férfi arról fantáziált, hogy a feleségét valaki megalázó helyzetbe hozza.
A Gisèle Pélicot-t képviselő ügyvédek többször figyelmeztették a bíróságot, hogy hiába szűnt meg a Coco, továbbra is fennáll az ilyen jellegű bűncselekmények veszélye, ha kellő ellenőrzés nélkül működhetnek tovább a különböző weboldalak. Felhívták a figyelmet arra is, hogy Pélicot nem ért volna el ennyi embert, ha nincs a Coco, amit gyilkos fegyverhez hasonlítottak.