Sztojcsev Iván
Szerzőnk Sztojcsev Iván

2018 óta nem volt olyan év, amikor januárban kevesebb magyar árut adtak el külföldre, mint amennyi külföldi terméket ide behoztak, 2022-ben viszont így kezdődött az év.

196 millió euró, azaz folyó áron számolva 77 milliárd forint volt a magyar külkereskedelmi hiány januárban, vagyis a külföldre eladott magyar termékek értéke ennyivel volt kevesebb, mint az ide behozott külföldi áruké – számolt a Központi Statisztikai Hivatal.

Ez főleg ahhoz képest jelentős változás, hogy 2021-et még 830 millió euró, akkori áron 297 milliárd forint külkereskedelmi többlettel nyitottuk. 2018 óta most először fordult elő, hogy külkereskedelmi hiánnyal indult az év.

A behozatal és a kivitel értéke is nőtt, de az exporté csak 15, míg az importé 31 százalékkal. Tavaly ilyenkor 3150 milliárd forint értékben adtak el magyar termékeket külföldön és 2853 milliárd forintnyi árut hoztak be az országba, idén januárban 3712 milliárd forint értékű magyar áru ment ki külföldre és 3789 milliárd forintot érő külföldi termék érkezett ide. Érdemes hozzátenni, hogy azóta ugyan a forintárfolyam óriásiakat ugrál a háború miatt, januárban még viszonylag stabil volt a helyzet, és 2021 januárjához képest sem volt nagy árfolyamváltozás. Így aztán majdnem mindegy, hogy forintban vagy euróban számoljuk a külkereskedelmi forgalom változását, a két adatsor között csak néhány ezrelékpont különbség van.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.