Gazdaság Lengyel Miklós 2021. december. 27. 17:33

Peking leváltotta az ujgur lázadást letörő tartományi vezetőt

A döntés nem sokkal az után született, hogy Washington importtilalmat rendelt el a tartományban gyártott termékekre.

Joe Biden amerikai elnök aláírta azt a törvényt, amely megtiltja az importot a Hszincsiang-Ujgur tartományból, az indok: a kínaiak elnyomják az ott élő ujgur kisebbséget. Talán ezzel függ össze, hogy Pekingben bejelentették a kommunista párt helyi vezetőjének távozását.

Csen Csuang-kuo maga is feketelistán van az Egyesült Államokban, mert hétéves uralma idején az ujgurok jelentős részét átnevelő táborokba zárták. Az etnikailag török, vallásilag muzulmán ujgur kisebbség többségben volt a tartományban a Kínai Népköztársaság 1949-es kikiáltása előtt, de azóta a betelepítések és a gyorsított asszimiláció miatt arányuk 40%-ra csökkent. Az ujgurok többször is fellázadtak a kínai uralom ellen, ezért küldték a tartományba a most leváltott kommunista vezetőt, aki korábban katona volt.

Erdogan Urumcsiban

A török elnök támogatta az ujgurok mozgalmát Kínában, de amikor pénzügyi krízissel került szembe, akkor Peking egymilliárd dolláros gyorssegélyt ígért. Recep Tayyip Erdogan elfogadta az ajánlatot. A pénzt megkapta és cserébe elzarándokolt Urumcsiba. Hszincsiang-Ujgur tartomány fővárosában arról győzködte kissé meglepett ujgur testvéreit, hogy számukra a kínai kommunista párt irányítása biztosítja az ideális kereteket a fejlődésre.

Tibetből az ujgurok közé

A most leváltott kommunista párttitkár korábban Tibetet irányította. Ott a buddhista vallást követő helyi lakosság évtizedek óta áll ellen a kínai asszimilációnak. Sokan közülük még mindíg a dalai lámát ismerik el vezetőjüknek, aki 1959-ben Indiába menekült a kínai elnyomás elől. A buddhisták szelíden tiltakoznak: a szerzetesek önmagukat gyújtják fel köztereken, hogy így hívják fel a világ figyelmét az elnyomásra. A muzulmán vallású ujgurok fegyverrel is megpróbáltak ellenállni – sikertelenül. Ezután injekciós tűket döftek a kínaiakba Urumcsiban, az iszlamista fiatalok pedig Pakisztánba mennek a tartományból, ahol az Al-Kaidának egész dandárja van ujgur fiatalokból.

Hogyan sikerült stabilizálnia a helyzetet a Tibetből érkezett párttitkárnak? "Átnevelő táborokat" hozott létre, ahol vasfegyelmet tartott fenn a rendőrség. Az ENSZ jelentése szerint több mint egymillió muzulmán járta meg ezeket a lágereket – nem csak ujgurok, de kazahok és kirgizek is. Amerikai megítélés szerint ezekben a táborokban kényszermunka folyt és folyik, ezért helyezte az innen érkező importot feketelistára Biden elnök.

Peking azt állitja, hogy az átnevelés befejeződött, és a táborokat feloszlatták, de az USA és szövetségesei nem hisznek ebben.

2017-ben a most leváltott párttitkár bekerült a Politikai Bizottságba is, amely a kommunista párt legfőbb vezető testülete. Most viszont indoklás nélkül leváltották. Utóda Kína egészen más részéből érkezik: Ma Hszing-zsuj eddig kormányzó vagyis második ember volt az ország egyik legfejlettebb tartományában, Kuangtungban, amelynek a fővárosa Kanton.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.