Gazdaság hvg.hu/MTI 2021. december. 09. 17:09

5 százalékos drágulásnál is beavatkozhat az állam az építőipari anyagok árába

Ha veszélybe kerül a nemzetgazdaság, az állam beavatkozhat az építőipar nyersanyagkitermelési folyamataiba, akár már 5 százalékos árnövekedésnél is.

Bizonyos feltételek mellett az államnak lehetősége lesz arra, hogy beavatkozzon az építőipari nyers- és alapanyagkitermelés folyamatába, ha az Országgyűlés is elfogadja azt a módosítást, amit csütörtöki ülésén a törvényalkotási bizottság támogatott az energetikai és közlekedési tárgyú törvényekhez - tudósít az MTI.

A változtatás a jogszabályba építi "a piacfelügyeleti intézkedésre okot adó állapotot". Ha ez megvalósul, az állam beavatkozhat az építőipar nyers- és alapanyagkitermelési folyamataiba, szabályozott keretek között. A javaslat indoklása szerint ilyen, nemzetgazdaságot veszélyeztető helyzet alakult ki például a koronavírus-világjárvány alatt is.

Az intézkedést a piaci árak jelentős változása alapozhatja meg, de már 5 százalékos árnövekedés után is lehetne piacfelügyeleti intézkedést. 

A piacfelügyeleti intézkedésre okot adó állapot legfeljebb egy évig tartható fenn. Annak keretében a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának elnöke bizonyos méretű bányák esetében rendeletben határozhatja meg például a kitermelt mennyiséget.

A módosítás ezen állapot megléte esetére bevezeti a kiegészítő bányajáradék intézményét is. Ezt a korábban évi 3 milliárd forintot meghaladó árbevételt elérő bányák után kell majd fizetni, ha a nyersanyag értékesítési ára meghaladja a hatóság elnöke által rendeletben meghatározott egységárat.

A kiegészítő bányajáradék mértéke az egységárhoz képesti többletbevétel 90 százaléka. A bányászati törvényben ezentúl külön érvényesítendő szempontként jelenik meg a műszaki üzemi terveknél a nemzetgazdaság nyersanyagellátási szükségletének kielégítése. Egy másik elfogadott módosítás értelmében a világörökségi területen található bányatelkeken a kitermelés feltételeit a bányafelügyeleti hatóság határozza meg.

Az önálló bírósági végrehajtói szervezetrendszer felügyelete október 1-jétől a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságához került. Az energetikai törvényjavaslathoz benyújtott módosító csomag ezért tartalmazza még az ehhez kapcsolódó hatáskörök és felelősségi körök átruházását is a többi között a végrehajtói álláshelyekre korábban kiírt pályázatok esetében is.

Nem adják el a légiirányítást, emelik a polgármesterek fizetését

A törvényalkotási bizottság nem csak ezekben a témákban döntött. Kiveszik az állami tulajdonban tartandó cégek listájáról a Hungarocontrollt és a Rábát, de nem akarják eladni, és egy szervezeti áalakítás után visszateszik – ezt válaszolta Fónagy János államtitkár a bizottságban (TAB) egy ellenzéki kérdésre.

Az egyes vagyongazdálkodási tárgyú rendelkezésekről szóló törvényjavaslatban ugyanis eredetileg nem szerepelt, a plenáris és szakbizottsági vitában sem került szóba az, amit a TAB néhány kormánypárti tagja bedobott: töröljék a „nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonban tartandó állami tulajdonban álló társasági részesedések” közül a katonai jellegű HM Armcomot, HM Currust, HM Arzenált, a HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálatot (ezek 100%-ban állami tulajdonúak) és az 50%+1 szavazatnyi állami tulajdonban álló RÁBA Járműipari Holdingot.

Erre a TAB tagjai sem kaptak írásos magyarázatot, és Fónagy János államtitkár csak Bangóné Borbély Ildikó szocialista képviselő aggódó kérdésére, hogy miért akarják eladni például a nemzetbiztonsági szempontból fontos légiirányítást, válaszolta azt, hogy nincs eladási szándék. Átszervezés készül, ezeket a cégeket egy holdingba fogják össze, és az átszervezés után az új szervezet visszakerül majd az állami tulajdonban tartandók közé.

Egy energetikai és közlekedési törvénycsomagban elhelyezve megszavazták azt is, hogy meg kell ismételni a bírósági végrehajtói álláspályázatokat. Aki fenntartja  pályázatát, annak elég erről nyilatkoznia, de az elbírálásokat újra kezdik. Ez nyilván összefügg a Völner Pál volt államtitkárral kapcsolatos botránnyal.

A TAB elfogadta a polgármesterek fizetésemeléséről szóló, váratlanul előkerült javaslatot is, amelyről a hvg.hu már délelőtt beszámolt, és amelyet egy egészen másról szóló kulturális törvénycsomagba illesztettek bele. A szocialisták képviselője jelezte: ők is megszavazzák ezt.

A TAB csütörtökön többszáz pontból álló módosításokat fogadott el vita nélkül, egymással gyakran össze nem függő témákról, előkészítve a jövő heti szavazásokat. Kedden, az idei utolsó országgyűlési ülésen 21 törvényről szavaznak. Ezen kívül döntenek Völner Pál volt államtitkár mentelmi jogának felfüggesztéséről.

Szintén kedden szavaznak arról, hogy Koltay András legyen a Médiatanács új elnöke. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság élére ugyan már december 3-án kinevezte a köztársasági elnök, de a törvény szerint bár a két tisztséget ugyanannak az embernek kell betöltenie, a testület vezetőjévé az országgyűlésnek kell megválasztania kétharmados többséggel. Új Médiatanács-tagot is választanak az elhunyt Hankiss Ágnes helyére, a jelölt Bartóki-Gönczy Balázs médiajogász, aki Koltay András munkatársa volt eddigi munkahelyén, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen.

zöldhasú
Hirdetés