Gazdaság MTI / hvg.hu 2021. október. 01. 16:01

A Gazprom leállította a gázszállítást Ukrajnán keresztül

A magyar és az orosz fél a héten írta alá az új, 15 évre szóló gázszerződést, amelynek értelmében nem Ukrajnán át, hanem nyugat és dél felől érkezik az energiahordozó.

Leállította a Gazprom pénteken a Magyarországnak szállított földgáz ukrajnai tranzitját. Az ukrán gázszállítási rendszert üzemeltető vállalat (OGTSZU) közölte, hogy nem érkezett megrendelés a tranzitra, noha korábban további egy évre, 2022. szeptember 30-ig, napi 24,6 millió köbméterre kötötte le az orosz állami gázszolgáltatóval az ukrán szállítási kapacitást Magyarország irányába.

Az ukrán vállalat emlékeztetett, hogy Ukrajna eddig Magyarországról vásárolt gázt, a szállítás azonban csak virtuális volt, fizikai értelemben az Oroszország felől érkező gáz nem hagyta el Ukrajna területét. A tranzit megszűnésével ez az importlehetőség is megszűnik – írták.

Jurij Vitrenko a Naftohaz ukrán állami gázvállalat vezetője a Facebookon közzétett bejegyzésében elismerte, hogy az érvényes orosz-ukrán gáztranzit-megállapodás alapján a Gazpromnak jogában állt leállítani a Magyarországra irányuló földgáz fizikai tranzitját Ukrajnán keresztül. Ugyanakkor úgy vélte: az orosz vállalat döntése azt mutatja, Oroszország fegyverként használja az energiaszállításokat.

A Gazprom néhány nappal azután döntött a tranzit leállításáról, hogy 15 évre szóló megállapodást írt alá Magyarországgal évi 4,5 milliárd köbméter orosz gáz megvásárlásáról az október 1-jétől üzembe álló szerb-magyar interkonnektoron keresztül, illetve Ausztria felől.

Az ukrán külügyi tárca ezt követően közleményt adott ki. Azt írták, meglepődtek és csalódtak Magyarország döntése miatt, miszerint Ukrajnát elkerülő útvonalon történő gázszállítási szerződést kötött. Bejelentették, hogy kezdeményezik az Ukrán–Magyar Kormányközi Gazdasági Vegyes Bizottság soron következő ülésének elnapolását, ezen kívül az Európai Bizottságtól azt kérik: állapítsák meg, hogy megfelel-e a magyar–orosz gázszerződés az európai energiaügyi szabályoknak. Válaszul Szijjártó Péterék bekérették az ukrán nagykövetet a Külgazdasági és Külügyminisztériumba. Az ukrán fél hasonlóan reagált.

Elért Brüsszelig a most aláírt Gazprom-szerződés

Másnap a cseh miniszterelnököt meglátogató Orbán Viktor arról beszélt, hogy a magyar-orosz gázszerződés olyan ügy, amelyhez Ukrajnának nincsen semmi köze, ez magyar szuverenitási kérdés. Azt is kijelentette, hogy amikor Magyarország választunk a lehetséges útvonalak közül, egyetlen szempont van, az, hogy melyik garantálja a legnagyobb biztonságot. „Azt kívánjuk az ukránoknak, hogy küzdjenek meg a saját problémáikkal, de bennünket ebből hagyjanak ki” – közölte. A következő napon az ukrán külügyminiszter, Dmitro Kuleba azt közölte: országa teljes értékű baráti viszonyra törekszik Magyarországgal, de készen áll a „diplomáciai válaszcsapásra”, amennyiben Magyarország nem tiszteli az ukrán érdekeket.

A Gazprom tavaly 8,6 milliárd köbméter földgázt exportált Magyarországra, ami az utóbbi 12 év második legnagyobb mennyiségét jelenti. Ukrajna 2015 óta nem vásárol földgázt Oroszországtól.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.