A földgázárak emelkednek, és ezt akarja kihasználni Oroszország arra, hogy megszerezze az Északi áramlat 2. üzemeltetési engedélyét, amivel megsértenék az uniós piaci szabályokat. A Gazprom kivételezést szeretne a rendkívüli helyzetre hivatkozva – írja a Deutsche Welle portál.
Rekordmélységben a gáztárolók feltöltöttsége Európában, miközben itt a fűtési szezon, és a tél hidegnek ígérkezik. A Gazprom pedig már nyáron teljesítette szállítási kötelezettségeit, és nem biztosított semmilyen szállítási kapacitást Ukrajnán és Lengyelországon keresztül. Vagyis friss gáz csakis az Északi áramlat vezetéken érkezhet. Mindehhez járul az a globális tendencia, hogy a földgáz ára az egekbe emelkedett, mert a világgazdaság sokkal gyorsabban állt helyre a pandémia után, mint ahogy azt jósolták. Ráadásul Ázsia ebben is megelőzte Európát, és ennek az a következménye, hogy a cseppfolyósított földgázt szállító óriási hajók mind Keletre szállítottak, és nem fogadtak el európai rendeléseket.
Mi következik mindebből? Ha hideg lesz a tél, akkor nem lesz elég földgáz a tározókban, és a piacról kell vásárolni, ahol az árak sokkal magasabbak.
Putyin figyelmeztet
Szóvivőjén keresztül az orosz elnök megüzente az Európai Uniónak, hogy "nekik is érdekük az Északi áramlat 2. üzemeltetési engedélyének a gyors megadása". Akkor ugyanis megindulna a szállítás Oroszországból, ez pedig lenyomná az árakat. Vagyis a szabadpiacon vásárolt földgáz nem okozna oly nagy pluszkiadást, amelyet jórészt a fogyasztókra kellene terhelni. A moszkvai kormánypárti sajtó brutális egyszerűséggel fogalmazza meg az európai dilemmát: vagy megfagytok télen vagy csillagászati pénzeket kell fizetnetek, hacsak nem engedélyezitek az Északi áramlat 2. üzembe helyezését.
Hogy vált ilyen függővé Európa az orosz földgáztól? Ezt egyelőre nemigen kérdezgetik Németországban, ahol szeptember 26-án tartják a parlamenti választásokat, de utána nagyon fontos téma lesz. A zöldek ugyanis bekerülhetnek a kormányba. Ők már korábban is bírálták a függést az orosz földgáztól, és az alternatív energia felhasználása mellett érveltek. Az USA-val együtt támadták Angela Merkel és Vlagyimir Putyin kedvenc konstrukcióját, az Északi áramlat 2-t.
Kínos kérdéseket is feltehetnek: például azt, hogy a
a nagy gáztározók Németországban és Ausztriában hogyan kerültek orosz tulajdonba?
Németország messze az orosz földgáz legnagyobb fogyasztója. Kötelezheti a magángáztározókat arra, hogy magasan tartsák a feltöltöttségi szintet. Ne következhessen be az, ami idén ősszel megtörténik: olyan alacsony a gáztárolók feltöltöttsége, hogy egy hideg telet nem bírnának ki vagyis plusz földgázra lehet szükség.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.