Egy cég és két konzorcium vehet részt a tárgyalásokon.
A lábatlani Dömper Kft., a Strabag és a Colas több vállalkozása, valamint a Themis Magántőkealap jutott túl annak a közbeszerzésnek az előminősítő szakaszán, amelynek végén az állam 35 évre koncesszióba adná a hazai gyorsforgalmi úthálózatot. Ezt a Telex szúrta ki az Elektronikus Közbeszerzési Rendszer honlapján.
A lap szerint a jelentkezőknek mostanáig nem kellett bizonyítaniuk, hogy pénzügyileg is megfelelnek az előzetesen meghatározott feltételeknek. A következő szakaszban az ajánlatkérő tárgyal velük.
A kormány rendszerváltásra készül a magyar utakon
Az összes autópályát, autóutat és gyorsutat kiszervezné a kormány 35 évre az M5-ös és M6-os autópályákról ismert ppp-konstrukcióban. A részleteket nem hozták nyilvánosságra. A koncessziók felelőse ráadásul ősztől egy új, kormánytól független hatóság lesz, amelynek vezetőjét még a mostani miniszterelnök nevezheti ki 9 évre.
A Telex megjegyezte, hogy a Themis Magántőkealap – amely több, a Mészáros-csoporthoz köthető szervezettel közösen jelentkezett – indulása problematikus lehet. A magántőkealapok tulajodonosai ugyanis nem nyilvánosak, márpedig közbeszerzésen nem indulhat az, aki nem tudja megnevezni a tényleges tulajdonosát.
A jelentkezők neve már korábban kiszivárgott, a 24.hu meg is írta. Amikor a Miniszterelnökséget vezető minisztert a kormányinfón július közepén erről kérdezték, azt mondta: a pályázókat megírta a sajtó. Vagyis Gulyás Gergely közvetve megerősítette, hogy Mészáros Lőrinc köre is rárepült az adódó lehetőségre.
Úgy tűnik, valamelyik kormánykedvenc oligarcha viheti az autópálya-koncessziót
A kormány évtizedekre koncesszióba adja a teljes hazai gyorsforgalmiút-hálózat kezelését és a belátható jövő összes nagy útfejlesztését. Ezeket pár ezermilliárd forintért a nyertesnek kell előfinanszíroznia. Az árfolyamkockázat miatt hazai befutó valószínű: Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.