Gazdaság hvg.hu 2021. szeptember. 02. 07:43

Csak idén közel 60 százalékkal emelkedett az áram ára

A rezsicsökkentés miatt még nem érezni a drágulást, de a paksi bővítésben kifizetik a különbséget az adófizetők a Telex szerint.

A régiós árampiacokon az áram ára csak idén közel 60 százalékot emelkedett, az öt évvel ezelőtti szinthez képest pedig megháromszorozódott – írja a Telex. Az árakat nagyrészt az árampiac zöldítése viszi felfelé a lap szerint, és az EU további környezetvédelmi törekvései további drágulást fognak hozni.

A magyarországi lakosság nagyságrendileg 12 forintot fizet egy kWh áramért – írják –, nem számítva a szállítási díjat és az áfát. Azaz egy MWh-ért 12.000 forintot, nagyságrendileg 34 eurót. A régiós áramárakat meghatározó német áramtőzsdén viszont a napokban a 81 eurót is meghaladta az áram ára. Minden egyéb változatlansága mellett, ha ezt ki kellene fizettetni a lakossággal, akkor egy 300 kWh-s havi fogyasztás esetén a körülbelül 10.800 forintos havi számla 6.380 forinttal, azaz 59 százalékkal emelkedne, havi 17.180 forintra.

A kormány „rezsicsökkentése” miatt jelenleg a magyar fogyasztók el vannak zárva a valós piaci folyamatoktól – mutatnak rá. Igaz volt ez arra a helyzetre is, amikor januárban még 7-8 százalékkal esett a földgáz és az áram világpiaci ára. Ez ideig-óráig fenntartható azáltal, hogy a paksi atomerőmű jóval piaci ár alatt adja az áramot a lakosságnak. A lap úgy érvel, az atomerőművek egyszeri nagy beruházást jelentenek, onnantól viszont, hogy megépültek, alacsony áron állítják elő az áramot. Igaz ez a paksi bővítésre is. De Paks II. megtérülése is 90 euró körüli áramárakon reális, így a lakosság által fizetett 34 euró és e közötti különbséget pedig az összes magyarországi adófizető fizeti.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.