Úgy állította le a Gazprom az OMV gázellátását, hogy nem küld kevesebb gázt Ausztriába
Az nem tiszta, ki veszi meg a korábban az osztrák olajtársaságnak szánt energiát.
Az nem tiszta, ki veszi meg a korábban az osztrák olajtársaságnak szánt energiát.
Az anyagi, geopolitikai és környezeti megfontolások is a száz százalékban megújuló elektromosenergia-termelés felé mutatnak, a kormány mégis az orosz energiafüggést erőlteti a paksi atommal és a gázerőművekkel. Minden lépés, ami nem a megújuló energiatermelés felé irányul káros, és kizárólag politikai érvekkel támasztható alá, írja Jávor Benedek, energiapolitikával is foglalkozó politikus, korábbi EP-képviselő. Mindezt le is modellezték, és a számok azt mutatják: a jelenlegi ellentmondásos kormányzati energiapolitika nem az ország érdekeit szolgálja.
Mégsem kell 2029-ig várni az új szélerőművi kapacitások engedélyezésére: a kormány úgy döntött, két hónapon belül kiosztják a csatlakozási engedélyeket azokra a projektekre, amelyeket 2030 előtt megvalósítanának. A 2030 utánra időzített igényeket viszont – legyenek azok bármilyen megújulók – elutasítják, és új szabályok alapján bírálják majd el.
Azt eddig is lehetett sejteni, hogy addig fog üzemelni a Mátrai Erőmű, amíg meg nem épülnek az új gázerőművek, most már kormányhatározat is szól erről.
Új ember felel az energiaellátás biztonságáért a Külügyminisztériumban, miután lemondott az eddigi helyettes államtitkár.
A kormány folytatni kívánja a paksi bővítést, de legalábbis tudnak róla, hogy a kis, moduláris reaktorok rohamtempóban fejlesztett technológiája lehetséges opciót kínál. Lantos Csaba energiaügyi miniszter az MCC-n beszélt, mi is végighallgattuk.
Új kőolajvezeték épülhet Szerbia felé, nyáron kötnék meg róla a megállapodást. A kormány gázszállításban is számít a déli szomszédra, megújították a bértárolási megállapodást, és közös szerb-magyar vállalat segítségével terjesztenék a földgázt a kelet-európai piacon.
Jelentősen csökkentsük a gázfelhasználást és növeljük a megújuló energiatermelést. Tartsunk ki Paks II. mellett, de lehetőleg ne orosz fűtőanyaggal – többek között ezeket javasolja a hazai energiapolitika alakítóinak az Egyensúly Intézet. A további ötletek között még: mélyfelújítások, nyugati energiaimport, Robin Hood-adó alóli mentesség a megújulóknak.
Moszkvában megerősítették Kína és Oroszország barátságát Hszi Csin-ping és Vlagyimir Putyin negyvenedik csúcstalálkozóján, de nem állapodtak meg a Szibéria ereje 2 földgázvezetékről, amely pedig különösen fontossá vált az oroszok számára, miután elveszítették az európai piac nagy részét.
A magyar kormánynak szándékában sem áll leválni az orosz energiáról, a diverzifikáció ugyan cél, de a jövőben is számolnak az orosz energiahordozókkal. Szijjártó Péter szerint a Gazprom – amely tavaly több európai partnere felé sem teljesítette kötelezettségeit és aktívan dolgozott az árak felverésén – megbízható partner.
Csökkentenék az energiamixben a földgáz arányát, de közben gázfaló erőműveket építenének az akkugyárak energiaigényének kiszolgálására.
Oroszország Ukrajna elleni agressziójának kezdete óta az Európai Unió igyekszik megszabadulni az orosz energiától való függéstől. A földgáz, az olaj vagy a szén esetében ez, ha néha akadozva is, de megy, ám a nukleáris energiában egyelőre nemigen lehet alternatívát találni.