Gazdaság hvg.hu 2023. november. 17. 09:56

A kormány tovább dédelgeti az ország legszennyezőbb erőművét, annyira nagy az energiaéhség

Azt eddig is lehetett sejteni, hogy addig fog üzemelni a Mátrai Erőmű, amíg meg nem épülnek az új gázerőművek, most már kormányhatározat is szól erről.

Fenntartja a kormány a Mátrai Erőmű lignites blokkjainak termelését egészen addig, amíg meg nem épül az oda tervezett kombinált ciklusú gázturbinás erőmű. Erre már eddig is utaltak a kormányzati képviselők, immár azonban – energia-vészhelyzettel összefüggő – kormányrendelet is szól róla, amely a csütörtök esti Magyar Közlönyben jelent meg.

A rendeletben az energiaügyi minisztert bízták meg azzal, hogy gondoskodjon a hazai szén-dioxid-kibocsátás nagy részét – az energiatermelési ágazat 50 százalékát – adó, élettartamuk végén járó lignites blokkok üzemeltetésének fenntartásáról, amellett ezek 2024. december 31. utáni finanszírozásának alternatíváit is ki kell dolgoznia, illetve jóváhagyásra be kell nyújtania az ehhez biztosítható rendkívüli támogatás szabályozási koncepcióját az Európai Bizottságnak.

A döntés drága mulatság lesz. Az erőmű több mint 50 éves blokkjainak a korábban vállalt határidőnél (az egyiket már idén év végén lekapcsolták volna) későbbi leállításával ugyanis ezermilliárd forintos nagyságrendű uniós forrás is elszállhat a tovább füstölő kéményeken.

Nem ússzuk meg, hogy tovább füstöljön a mátrai lignit, de a kormány sem azt, hogy Brüsszelnél kuncsorogjon emiatt

Minden jel arra mutat, hogy csúszik Magyarország leginkább szennyező erőművének leállítása. A kormány az új nagy gázerőművek megépítéséhez kötné a Mátrai Erőmű szenes blokkjainak kivezetését, csakhogy kétséges, hogy az ezek kiváltására szánt új gázturbinák idő előtt készen lennének, még ha a miniszterelnök legkedvesebb vállalkozói is futnak be az erre kiírt közbeszerzésen.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.