Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#kibocsátás-csökkentés

Gazdaság Ballai Vince

Ellepték az olajipari lobbisták a klímacsúcsot, de így is sikerült egy fontos megállapodást kötni

Hiába értek el első napon elvi áttörést az ENSZ klímacsúcsán, nagyon gyengén muzsikálunk kibocsátás-csökkentésben. 2024-ben minden korábbinál több szén-dioxid fog a légkörbe kerülni, és még nem látni, mikor fordul a trend. Pláne, hogy a bakui COP29-en résztvevő küldöttségek közül a negyedik legnépesebb csoportot a fosszilisipar képviselői adják, új rekordot állítva fel.

Zhvg hvg.hu

zCast: A klímacélok elérése nem holmi zöld hóbort, a természettel nem lehet tárgyalni

A kibocsátáscsökkentés lényege, hogy tervezhetően alakítsuk a bolygó ökoszisztémáját, ami pedig a gazdaság és a társadalom működésének az alapja. Ha nem így teszünk, kicsúszik a kezünkből a dolog és a világ összes pénzét elkölthetjük, hogy mérsékeljük a következményeket. A természettel nem lehet tárgyalni – mondja Huszár András, a Green Policy Center klímapolitikai szakmai műhely társalapító igazgatója, akivel klímacélokról, ambíciókról, a velük kapcsolatos döntéshozatalról és arról beszéltünk, egy magyar átlagember hogyan vehet részt az ő jövőjét befolyásoló zöld döntésekben.

EUrologus Arató László (EUrologus)

Így érné el az EU, hogy 2040-re 90 százalékkal csökkenjen a kibocsátás

Egyfajta útvonalat vázolt fel az Európai Bizottság annak érdekében, hogy 2040-re 90 százalékkal csökkentsék (1990-hez képest) az üvegházhatású gázok kibocsátásának arányát. Ez egy közbülső lépcső: az EU deklarált célkitűzése a 2050-es klímasemlegesség elérése, amelynek következő állomása 2030, ameddig 55 százalékos csökkenést kell elérni. A 90 százalékos cél eléréséhez szükséges szabályokat a következő Bizottság fogja kidolgozni.

Gazdaság hvg.hu

Van egy rossz hírünk, amire nem vagyunk büszkék: nőtt olvasóink karbonlábnyoma

Közel egy átlagos magyar nő testsúlyával nőtt olvasóink karbonlábnyoma 2023 második felében, legalábbis ezt derül ki a karbonlábnyom-kalkulátorunkat ebben az időszakban kitöltők válaszaiból. A tavalyi első félévhez képest olvasóink valamennyivel többet repültek, magasabb hőfokot tartanak otthonaikban, de egy kicsivel többen használnak megújuló forrásokat otthonaik fűtéséhez. Ön mennyire alakította klímatudatosabban az életét az elmúlt évben?