Egyfajta útvonalat vázolt fel az Európai Bizottság annak érdekében, hogy 2040-re 90 százalékkal csökkentsék (1990-hez képest) az üvegházhatású gázok kibocsátásának arányát. Ez egy közbülső lépcső: az EU deklarált célkitűzése a 2050-es klímasemlegesség elérése, amelynek következő állomása 2030, ameddig 55 százalékos csökkenést kell elérni. A 90 százalékos cél eléréséhez szükséges szabályokat a következő Bizottság fogja kidolgozni.
A Bizottság közleménye számos olyan szakpolitikai feltételt is meghatároz, amelyek szükségesek a 90 százalékos cél eléréséhez. Ezek közé tartozik a 2030-ra elfogadott keret teljes körű végrehajtása, az európai ipar versenyképességének biztosítása, az igazságos átmenetre való nagyobb összpontosítás, egyenlő versenyfeltételek biztosítása a nemzetközi partnerekkel, valamint stratégiai párbeszédet a 2030 utáni keretről, többek között az iparral és a mezőgazdasági ágazattal.
A 2040-ra vonatkozó éghajlat-politikai cél meghatározása segíteni fogja az európai ipart, a befektetőket, a polgárokat és a kormányokat abban, hogy ebben az évtizedben olyan döntéseket hozzanak, amelyek révén az EU jó úton halad ahhoz, hogy 2050-ra elérje klímasemlegességi célkitűzését
– áll a közleményben. A célok között szerepel Európa jövőbeli válságokkal szembeni ellenállóképességének erősítése, illetve a fosszilis tüzelőanyagoktól való függetlenségének megteremtése. A Bizottság szakértő becslésekre hivatkozva azzal számol, hogy az elmúlt öt évben az éghajlattal kapcsolatos gazdasági károk Európában 170 milliárd eurót tettek ki. A hatásvizsgálata megállapítja, hogy a tétlenség miatti nagyobb globális felmelegedés még óvatos becslések esetén is mintegy 7%-kal csökkentheti az EU GDP-jét az évszázad végére.
A 90 százalékos cél eléréséhez kulcsfontosságúnak nevezte a brüsszeli testület, hogy az 55 százalékos célhoz vezető jogszabályokat teljeskörűen hajtsák végre. Ugyancsak fontos "a nemzeti energia- és klímatervek tervezetének folyamatban lévő aktualizálása".
A folyamatos nyomon kísérése érdekében a Bizottság külön munkacsoportot fog létrehozni a szén-dioxid-árazás és a szén-dioxid-piacok globális megközelítésének kidolgozására. A Bizottság már hivatalos párbeszédet indított az ipar és a mezőgazdaság érdekelt feleivel és a szociális partnerekkel is hasonlóra törekszik.
Ez a folyamatos tájékoztatás segíteni fogja a következő Bizottságot abban, hogy jogalkotási javaslatokat terjesszen elő a 2030 utáni szakpolitikai keretre vonatkozóan, amely méltányos és költséghatékony módon fogja elérni a 2040-es célt
– olvasható. Ugyanakkor a bizottsági anyag nem tartalmaz arra vonatkozó céldátumot, hogy mikorra kell kivonni teljes mértékben a fosszilis tüzelőanyagokat. És – vélhetően összefüggésben az agrárdemonstrációkkal – a mezőgazdaságra vonatkozó konkrét célok is hiányoznak a tervből.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.