Vállalkozás hvg.hu 2024. február. 27. 17:32

Harmadik országból importál? Vigyázzon, a héten lejár egy fontos új határidő!

Pénteken lejár a karbonvámos adatszolgáltatás meghosszabbított határideje. Minden olyan cég érintett, amely cementet, vas-, acél és alumíniumtermékeket, műtrágyákat, áramot vagy épp hidrogént importál az EU-ba.

Eredetileg január 31-ig kellett volna az érintett – harmadik országokból az EU területére bizonyos fajta árukat importáló – cégeknek, hogy eleget tegyenek a karbonvámmal kapcsolatos adatszolgáltatási kötelezettségüknek. Csakhogy alig kaptak időt a felkészülésre: bár a vonatkozó uniós szabályok már tavaly ősszel készen álltak, a hazai szabályozás csak alig egy héttel a január végi határidő előtt lépett hatályba, és a karbonvám-nyilvántartásba is csak ekkortól lehetett regisztrálniuk a cégeknek.

Mindez kaotikus helyzethez vezetett, de nem csak Magyarországon, így az Európai Bizottság, 30 napos moratóriumot biztosít az érintetteknek a bevallás leadására. Ez fog most pénteken, március 1-vel lejárni.

A karbonvámot (CBAM – Carbon Border Adjustment Mechanism) cement, áram, bizonyos műtrágyák, vas és acéltermékek, alumíniumból készült tárgyak, valamint hidrogén behozatala esetén kell majd megfizetni az ezek importálásával foglalkozó cégeknek – de csak két év múlva, viszont a negyedéves adatszolgáltatási kötelezettség már a tavaly október elsejével kezdődő időszaktól él.

Az autóktól az élelmiszerig szinte mindenért többet kell majd fizetnünk egy új uniós szabály miatt, mégis sokan örülni fognak neki

A fogyasztói árakra és a globális fémkereskedelemre is jelentős hatással lesz az EU új karbonvámja. Az uniós kibocsátáskereskedelmi rendszer szigorodása pedig lemaradásuk miatt a magyar kibocsátókat is igen hátrányosan érintheti.

A CBAM célja, hogy ne települjön az unión kívülre a szén-dioxid-intenzív ipari tevékenység, és ezzel “szivárogni” kezdjenek a globális felmelegedésért felelős gázok a közös határokon túlra, illetve hogy ellensúlyozza az olcsóbban, de környezetszennyezőbben előállított termékek versenyelőnyét az uniós országokban.

Az első karbonvámos adatszolgáltatási határidő tehát napokon belül lejár, amire kedden a Níveus Consulting is felhívta a figyelmet. Mint közleményükben írták, az érintett cégeknek, egyrészt regisztrálni kell az illetékes Nemzeti Klímavédelmi Hatóságnál, nyilatkozniuk az érintett termékek importjáról, illetve pontosan számon kell tartaniuk az importált termékek szén-dioxid-kibocsátását, és megfelelően dokumentálniuk a folyamatot.

Az élelmiszereket, autókat és építőanyagokat is megdrágíthatja az uniós karbonvám

Az EU-ban nemrég elfogadott karbonvám egy sor olyan termékre vonatkozik majd, amelyek előállítása számottevő szén-dioxid-kibocsátással jár. Bő két éves átmeneti időszak után, nyolc évre elhúzva, fokozatosan vezetik majd be, egy szakértővel néztük végig, ez hogy fog kinézni, és mivel járhat majd.

Címlapi képünk illusztráció, egy hazai alumíniumfeldolgozó-üzemben készült.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.