Civilek aggódnak, a kormányhivatal pedig csak 72 ezer forintért adná ki a részben Natura 2000-es terület fejlesztésének hatástanulmányát.
373 millió forintos turisztikai fejlesztés kezdődik a Szentendrei-sziget északi részén található Kisoroszi Szigetcsúcson – számolt be az Átlátszó. Mint írják, az önkormányzat tulajdonában lévő, részben Natura 2000-es területen, a Duna-Ipoly Nemzeti Park fennhatósága alá tartozó területen évtizedek óta működik a kemping, amely 2018-ban váltott üzemeltetőt. A pályázatot az RF-JBM Kft. nyerte el, a cég akkori vezetője, Balla Máté már a pályázatában szerepeltette az illemhelyek színvonalának és számának növelését, a parkoló korszerűsítését, az út kátyúzását és az informatikai fejlesztést. Az Átlátszó emlékeztet, hogy a kormány 2017-ben kiemelt turisztikai térségbe sorolta a Dunakanyart, ennek keretében strandfejlesztésre különítettek el pénzt.
Kisoroszi 2019-ben 300 millió forintot kapott turisztikai fejlesztésre a Kisfaludy2030 keretében, ez háromszorosa annak, amit a környező települések kaptak. A végső összeg azonban ennél is több lett, egészen pontosan 373 023 387 forintot nyert a falu – idézi fel a lap.
A mostani tervek között szerepel többek között az utak leaszfaltozása, járdák építése, elektromos mérőhely kialakítása, közművesítés, növénytelepítés, geodéziai mérések, és az illemhelyek számának növelése is. A kivitelezésre szóló meghívásos közbeszerzést az A-Híd Zrt. leányvállalata, a G-Híd Kft. nyerte. A cég lényegében egyedüliként adott le érvényes pályázatot.
Civilek egy csoportja, a Kisoroszi Szigetvédők petíciót indítottak, arra kérve Tarnai Richárdot, a Pest megyei kormányhivatal vezetőjét, hogy lépjen fel a „természetkárosító nagyberuházás ellen a természetvédelmi törvények maradéktalan betartatásával”, hogy a hely „ne alakuljon át természetpusztító turisztikai nagyüzemmé”. A petíció aláíróinak nagy része budapesti; cikkünk megjelenésekor közel 3 ezren írták már alá.
Az Átlátszó megpróbálta megszerezni a beruházáshoz fűződő előzetes hatástanulmányokat, beleértve a Környezetvédelmi Hatóság eljárásának dokumentumait, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi kezelői véleményét, valamint a teljes Natura 2000 hatásbecslési dokumentációt. A Pest Megyei Kormányhivatal azonban csak közel 72 ezer forintos költségtérítés ellenében adná ki a vizsgálatok eredményeit.
A lap kereste az önkormányzatot is, de – mint Kisoroszi honlapján is írják – a szabadságolások miatt hivatali szünetet tartanak. Beszéltek helyiekkel is; az Átlátszónak nyilatkozókat leginkább az érdekli, hogy készüljön olyan út, amely elkerüli a falut, hogy ne rajtuk keresztül menjenek a Szigetcsúcsra az emberek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.