Kockázatos lenne a Balatonra a szemesi luxuslakóparkhoz tervezett belső tó
Akár kapcsolódna a Balatonhoz a tervezett lakópark belső tava, akár nem, Natura2000-es területről van szó.
Akár kapcsolódna a Balatonhoz a tervezett lakópark belső tava, akár nem, Natura2000-es területről van szó.
Kiépült uniós pénzből egy többek által indokolatlannak tartott, nádkoronasétánynak csúfolt tanösvény Örvényesen. Mellette új csónakkikötőt kotornak a parti füzes helyén, kicsit odébb pedig nagyszabású ingatlanfejlesztés körvonalazódik. A helyiek attól félnek, hogy a három fejlesztés összefügg, és az ingatlanos malmára hajtja a vizet. Ezt azonban a tanösvényt a turizmus élénkítése céljából fejlesztő önkormányzat és a mostani csónakkikötőjét a védett nádasból kiköltöztetni kívánó helyi horgászegyesület is összeesküvés-elméletnek tartja. Ami biztos: mindez a Balaton egyik ökológiai ékszerdobozánál történik.
A beruházó vállalta árnyékkapcsoló, valamint mozgásérzékelő felszerelését, és a Natura 2000-es terület felé kerítést is kötelező építenie.
A nemzeti park kijelölte az átültetendő növényeket, de végül a természetvédelmi hatóság nem adta meg erre az engedélyt.
A helyiek a természeti értékeket féltik, és nem erősíti a bizalmat, hogy az önkormányzat nem igazán kommunikált róla, pedig már 2021-ben pályázott a fejlesztésre. Bár kósza pletykák voltak, sokan csak most, szeptember elején szembesültek azzal, hogy móló és sétány épül a parti zöldterületen, amikorra viszont már a közbeszerzési eljárást is lezavarták, és hamarosan indul a kivitelezés is.
A párt azután állt elő a javaslattal, hogy valaki a napokban markolókkal tüntetett el egy darabot a Balaton-partból Zánkán. A település polgármestere szerint az utóbbi időben elharapóztak az ilyen esetek.
Hatósági eljárás indult a Visegrád mellett 17 éve építeni kezdett, de 14 éve elakadt luxushotel-beruházás ügyében. Az új tervek engedélyezéséhez lesz szükség előzetes vizsgálati dokumentációra.
A főváros vezetése úgy véli, egy kormányrendelettel szemben is meg tudnák védeni a helyi rendeletüket. Más kérdés, hogy most nem fenyeget ennek a veszélye.
Az EU-n belül is rendkívül unortodoxnak számít a magyar kormány tűzifarendelete. Más kormányok nem reagáltak hasonló rendelkezésekkel a növekvő energiaárakra, ami nem véletlen. Az egyébként is súlyos szakmai aggályok mellett a rendelet ellentmond az EU biodiverzitási stratégiájának is. Idehaza érdemleges társadalmi egyeztetésről sem tudni, pedig erre az EU minden jogszabály esetében fokozottan kéri a magyar kormányt.
A WWF bízik benne, hogy a kormány is reagál minderre.
Úgy tűnik, most nem kezdik el a szállodaépítést a tónál. Eddig gyorsított eljárásban akarták lezavarni a közbeszerzést, de „túl sok kérdés érkezett”, amire nem tudnának ilyen gyorsan válaszolni.
A közel 30 milliárd forintos beruházásnak ebben az ütemében 34 144 négyzetméternyi Natura 2000-es területet terveznek beépíteni.