Kacskovics Mihály Béla
Szerzőnk Kacskovics Mihály Béla

A főváros vezetése úgy véli, egy kormányrendelettel szemben is meg tudnák védeni a helyi rendeletüket. Más kérdés, hogy most nem fenyeget ennek a veszélye.

Egyhangúlag elfogadott rendeletben döntött szerdán arról a Fővárosi Közgyűlés, hogy megtiltja az általa kezelt természetvédelmi területeken az erdők tarvágását.

A főváros annak nyomán folyamodott ehhez a politikai eszközhöz, hogy augusztus elején komoly felháborodást váltott ki a kormány rendelete, amely engedélyezte, hogy tarvágást végezzenek természetvédelmi területen is. Ezzel gondolta a kormány biztosítani, hogy ne legyen tűzifahiány a télen. Ám a társadalmi felháborodás nyomán Nagy István agrárminiszter némileg visszakozott az eredeti döntéstől: miniszteri utasításban erősítette meg az őshonos fák, a természetvédelmi területek, valamint a Natura 2000-es minősítésű területek tarvágási tilalmát.

Ezzel a főváros most elfogadott döntése jószerivel okafogyottá vált, hiszen ők is csak a természetvédelmi területeken lévő erdők tarvágását tiltották meg, amit a miniszter külön utasításában ki is emelt. A döntéssel tehát inkább azt üzenik: akkor sem engednék a tarvágást, ha a kormány mégiscsak engedélyezné. 

Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes az előterjesztésben levezette, hogy azért van joguk olyan rendeletet hozni, ami szembemegy a kormányéval, mert az alkotmánybírósági joggyakorlatból kiderül, hogy a helyi önkormányzatoknak lehetőségük van arra, hogy „a központi jogszabály által szabályozott életviszonyban kiegészítő jelleggel, eredeti jogalkotó hatáskörben eljárva rendeletet alkossanak”.

A fővárosi előterjesztés elfogadását hosszú, heves vita előzte meg azért, mert a fővárosi Fidesz képviselői és polgármesterei – élükön Wintermantel Zsolt frakcióvezetővel – folyamatosan azzal támadták a városvezetést, hogy azokat a korábbi klímavédelmi célokat sem tartották be, amiket megválasztásuk után előterjesztés formájában elfogadtak, majd – a fideszesek állítása szerint – annyiban hagytak.

Wintermantel beszámolója szerint a fővárosnak volt klímavédelmi akcióterve is, aminek határidejéül 2020. augusztus 31-ét adták meg. „Most 2022 van, főpolgármester úr. Két év telt el azóta” – mondta Wintermantel Zsolt. Wintermantel és a szintén fideszes Ughy Attila ellenvetései ellenére azonban a Fidesz-frakció is megszavazta az előterjesztést.

Brutálisan nőnek Budapest kiadásai, ezért újraírták a költségvetést

A költségvetés átalakításával próbálja Budapest finanszírozni az erőteljesen megugró kiadásait.

Hirdetés