Úgy tűnik, most nem kezdik el a szállodaépítést a tónál. Eddig gyorsított eljárásban akarták lezavarni a közbeszerzést, de „túl sok kérdés érkezett”, amire nem tudnának ilyen gyorsan válaszolni.
Visszavonta a két hete, a Fertő tónál tervezett építkezések miatt kiírt gyorsított közbeszerzési eljárást a beruházó állami cég, a Sopron-Fertő Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt, így úgy tűnik, legalábbis most mégsem kezdik el az építkezést a tóparton – vette észre a 444.
Ahogy azt mi is megírtuk, november legvégén derült ki, hogy meglepően gyorsan szeretnék lezavarni a közbeszerzési eljárást: a gyorsított tender alapján mindössze december 17-ig várták volna a jelentkezéseket a Fertőrákosra tervezett nagy szállodára, motelekre és üdülőházakra, sportközpontokra, medencékre, vitorlásklubra és más létesítményekre kiírt közbeszerzésre. A beruházás Natura 2000 besorolású területen, több tízezer négyzetméter beépítésével valósulna meg.
Annak indoklásában, hogy miért van szükség rendkívül gyors eljárásra és folyamatos építkezésre, az állatok védelmét jelölték meg, kijelentve, hogy „ha valamely részterületen a munkavégzés időlegesen, akár egy-két hétre is szünetel, azt az állatvilág valamely eleme azonnal elfoglalja, birtokba veszi.”
Sietnének a Fertő tavi építkezésekkel, különben „az állatvilág valamely eleme azonnal elfoglalja, birtokba veszi" a munkaterületet
A közel 30 milliárd forintos beruházásnak ebben az ütemében 34 144 négyzetméternyi Natura 2000-es területet terveznek beépíteni.
A hírről a Greenpeace is beszámolt az oldalán: mint a természetvédő szervezet írja, néhány napja megtámadták a közbeszerzési eljárást. A hivatalos indoklás ugyanakkor nem ez a támadás volt, hanem az, hogy
olyan sok kérdés érkezett hozzájuk a potenciális pályázóktól, hogy azokat gyorsított eljárásban nem tudnák megválaszolni.
„Mi persze jobban örültünk volna, ha azért vonják vissza, mert rájöttek, hogy a túlméretezett hotellel, apartmanházakkal, és az ezekkel járó több ezer tonnányi betonnal jóvátehetetlen károkat okoznának a Fertő világszinten is páratlan élővilágának, de azért így is örülünk” – írja a Greenpeace.
A turisztikai beruházás ellen környezetvédők, az Európai Unió és az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO is tiltakozott, hiába. Az Átlátszó emlékeztetett: a vitorláskikötőt Mészáros Lőrinc egyik cége építheti, a helyszínen letarolták a nádast, és lebontatták a különleges cölöpházakat. A Greenpeace kérésére november közepén Litkai Gergely humorista „alternatív tárlatvezetést” tartott a környéken.
Litkai Gergely fertői tárlatvezetése: „A halott állat a jó állat"
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Ausztria nem hagyná annyiban a Fertő tavi gigaprojektet
Több százezer magyar hal meg túl korán, mert a kormánynak nem fontos az egészségügy
Több százezer emberéletet követelt, hogy az egészségügy a rendszerváltás óta nem szerepel a kormányzati prioritások között. Az ország egyre jobban lemarad már nemcsak az EU-ban, hanem a visegrádi országokhoz képest is.