Mindössze 6 gramm arany van az 556 grammos aranyéremben, ez pedig a bevonat – írja a CNN portál, megállapítva, hogy az erkölcsi érték óriási, de maga az érem nem sokat ér.
Nagyon ragaszkodnak a versenyzők az olimpiai érmekhez, nagyon ritkán adják el őket – erről beszélt a hírtévének a Baldwin aukciós ház szakértője Londonban. Richard Gladdle szerint, ha a versenyzők végül mégis megválnak az érmeiktől, annak általában nem anyagi oka van, hanem jótékonysági. A Baldwin aukciós ház például eddig egyetlenegy olimpiai aranyérmet értékesített, méghozzá tavaly: ez az 1912-es olimpia egyik aranyérme volt – az még tiszta aranyból készült.
Most más a helyzet: az arany- és az ezüstérem 550 gramm ezüstből készül. Az aranyérmet még bevonják hat gramm arannyal. A bronz 450 gramm, és valójában 95 százalékban rézből és 5 százalékban cinkből készül.
Mennyit érnének az érmek, ha beolvasztanák őket? Az arany 800 dollárt, az ezüst 450 dollárt, a bronz mindössze 5 dollárt.
1,46 millió dolláros aranyérem: eddig ez a rekord, melyet Jesse Owens egyik aranyérméért adtak. Az afroamerikai csodaatléta négy aranyérmet is szerzett a berlini olimpián – Adolf Hitler legnagyobb bánatára. A náci diktátor nem is volt hajlandó gratulálni Jesse Owensnek, hiszen a versenyző legyőzte fehér vetélytársait. Más, kevésbé szimbolikus olimpiai bajnoki győzelmek nem érnek ennyit: 180 ezer dollárért kelt el egy aukción az első, 1896-os olimpia egyik első helyezettjének érme, amely ezüstből készült, mert akkor még nem aranyérmet osztogattak. A második helyezett kapta a bronzérmet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.