Folytatódnak a kísérletezések a négynapos munkahéttel, ezúttal Izlandon jutottak arra, hogy ugyanazt a teljesítményt, amit órában hoztak, el lehet érni rövidebb munkaidővel is, miközben az emberek jobban érzik magukat.
Több próbálkozás volt már a világon arra, hogy megnézzék, milyen eredményt hoz, ha egy-egy cégnél bevezetik a négynapos munkahetet, Izlandon azonban az eddigi egyik legnagyobb körű kísérletet hajtották végre: a reykjavíki önkormányzat és a kormány közös programjában az ország dolgozóinak több, mint egy százalékát, 2500, a közszférában dolgozó embert négy évre négynapos munkahétre küldtek a korábbival megegyező fizetésért, és figyelték, mi történik. Az eredmény látványos:
- a munkahelyek többségében vagy ugyanolyan maradt a dolgozók teljesítménye, mint a korábbi munkaidőben, vagy még javult is,
- az emberek arról számoltak be, hogy kevésbé stresszesek, ritkább a kiégés,
- és az egészségi állapotuk is javult.
Will Stronge, a programot vezető Autonomy nevű szervezet kutatási igazgatója azt nyilatkozta a BBC-nek: a várakozásokat felülmúló sikert hozott a kísérlet, más országok kormányai is tanulhatnak belőle.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.