Gazdaság hvg.hu 2021. július. 01. 15:12

Szorongatja az éhínség az észak-koreai diktátor hatalmát

Észak-Korea régóta küzd az éhínséggel, de a vírus miatti határzár és az extrém időjárási viszonyok még tovább rontották a helyzetet.

Tavaly több csapás is sújtotta Észak-Koreát. 2020 aszállyal indult, amit tájfunok és heves zivatarok követtek súlyos károkat okozva az élelmiszertermelésben. A koronavírus-járvány miatt a kormány lezárta a határt Kína irányába, ami szintén komoly szerepet játszott a jelenlegi helyzet kialakulásában.

„Éheznek a gyerekek, a terhes, szoptató nők és az idősek is” – mondta Hazel Smith, a londoni egyetem Észak-Korea szakértője.

Ideális esetben 5,2 millió tonna élelmiszert kellett volna 2020-ban előállítania, viszont csak 4 milliót sikerült, így több mint egymillió tonna hiányzik jelenleg a gazdaságból. Ez még az importokkal együtt is 780 ezer tonna hiányzó élelmiszert jelent 2020 – 2021-ben az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet (FAO) becslése szerint.

„Ha ez a hiány nem lesz megfelelően kezelve kereskedelmi importokkal és/vagy élelmiszersegéllyel, a háztartások rendkívül nehéz időszakon fognak keresztül menni 2021 augusztusa és októbere között” – közölte a FAO.

Az UNICEF februári jelentése alapján 140 ezer öt év alatti gyerek szenved akut alultápláltságtól az országban, ahol 10 millió embert érint az éhezés. Miközben szinte minden külföldi diplomata és segélyszervezet kivonult az országból, a helyzet egyre csak romlik. Rengeteg a koldus, az ország határainál gyakori az éhhalál.

Az árak pedig drasztikusan emelkednek az üzletekben, júniusban egy kiló rizs értéke 22 százalékot nőtt egyetlen hét alatt. Kim Dzsong Un 2011-es hatalomátvétele óta még soha nem voltak ilyen illékonyak az árak és a járványkorlátozások miatt nem tudni, mikor várható javulás.

Az árak fluktuációja az étkezési szokásokat is megváltoztatta, a rizst például elkezdték kukoricával helyettesíteni, mert az olcsóbb.

Elemzők szerint ha ez így folytatódik, kétségek merülhetnek fel Kim Dzsong Un vezetésével kapcsolatban és politikai nyomás alá kerülhet, amit könnyen fenyegetésnek érzékelhet.

Kim Dzsong Un júniusban elismerte a problémát: „Az élelmiszerhiány fokozódik, most a pártnak és az államnak is a gazdálkodásra kell koncentrálnia.”

zöldhasú
Hirdetés