Tiborcz-adó és Mészáros-adó, rabszolgatörvény eltörlése, egyetemi autonómia, félmilliós juttatás az egészségügyi és szociális dolgozóknak – Karácsony Gergely bemutatta a jóvátétel kétszer kilenc pontját, melyeket kormányváltás után azonnal el lehet kezdeni.
Kétszer kilenc pontos jóvátételi programot hirdetett Karácsony Gergely miniszterelnök-jelölt szombat délelőtt. A főpolgármester a 99 Mozgalom alapítóival tartott rendezvényen hangsúlyozta, hogy erre az elmúlt tíz év bűnei és kárai miatt van szükség, a 18 pont azonban nem a teljes program, hanem annak néhány fontos eleme. Ezek azok, amiket kormányváltás után azonnal el lehet kezdeni, és viszonylag gyorsan is végig lehet vinni.
A társadalmi jóvátétel kilenc pontja a következő:
- Eltörlik a rabszolgatörvényt.
- Az oktatási rendszerből lemorzsolódott, végzettség nélküli fiataloknak megadják a második esélyt: szakmunkás-oklevél vagy az érettségi megszerzésének lehetőségét.
- A közmunkabért felemelik a minimálbér szintjére
- Egyeztetéseket kezdenek a CEU visszahozatalának érdekében, visszaállítják az egyetemek autonómiáját, felülvizsgálják az egyetemi modellváltást.
- Kárpótolják az egyházi státuszukat vesztett, intézményfenntartó munkát végző valódi egyházakat.
- Az állami iskolák támogatását felemelik az egyházi iskolák támogatásának szintjére, biztosítják a helyi közösségeknek az irányítási autonómiát a közoktatásban.
- Felülvizsgálják az állami földprivatizáció folyamatát és eredményeit.
- Újraszabályozzák a trafikpiacot, hogy bárki nyithasson trafikot.
- Kárpótolják a rokkantnyugdíjasokat.
Mivel azonban Magyarországot a Orbán-kormány mellett az elmúlt egy évben gazdasági válság is sújtotta, ennek jóvátételéhez is szükség lesz kilenc pontra, melyeket főleg az uniós helyreállítási tervből lehet finanszírozni. Karácsony terve szerint
- Újraindítási támogatást nyújtanak a bajba jutott kisvállalkozásoknak.
- A bajba jutott kisvállalkozásoknak 2 év mentességet biztosítanak a szociális hozzájárulási adó fizetése alól.
- Az álláskeresési járadék folyósításának időtartamát 9 hónapra emelik, és azon munkavállalókat, akik a koronavírus-válság idején veszítették el munkájukat, és 3 hónapnál hosszabb ideig voltak munkanélküliek, visszamenőleg támogatják az álláskeresési járadék összegével.
- A járvány során igénybe vett táppénzt utólag kiegészítik a munkavállalók számára 100%-ra.
- Az egészségügyi dolgozókat 500 ezer forintos egyszeri támogatásban részesítik.
- A szociális dolgozókat 500 ezer forintos egyszeri támogatásban részesítik.
- Kárpótolják az önkormányzatokat az elvont iparűzési és gépjárműadó bevételek kieséséért.
- Eltörlik a különleges gazdasági övezeteket.
- Bevezetik a Tiborcz-adót és a Mészáros-adót.
A rendezvényen a miniszterelnök-jelölt arról is beszélt, hogy miközben egy nagyon szűk elit kiszipolyozza Magyarországot, ők a magára hagyott 99 százalékot képviselik, ehhez különböző embereket kellett leültetni egy asztalhoz.
„Az a célom, hogy ne lehessen azzal választást nyerni, hogy folytatjuk, de azzal sem, hogy nem folytatjuk” – mondta.
Az eseményről ebben a cikkükben olvashat bővebben.
Karácsony Gergely: Jóvátételt adunk az elmúlt évtized bűneiért és káraiért
Az őszödi beszédről való diskurzus 15 évvel később csak eltereli a figyelmet arról, hogy mi megy ma az országban - mondja Karácsony Gergely. A miniszterelnök-jelölt szerint a Fidesz minden lépésén látszik, hogy érzik, reális forgatókönyv a vereségük. A főpolgármester a hvg360-nak úgy fogalmazott: arról, hogy az ellenzék hat pártja hogyan tud együtt kormányozni, ő tud a legtöbbet Budapest első embereként.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.