Jelenleg 52 adónem van Magyarországon, idén még kevesebb lehet.
Az adónemek száma évről évre csökken, mindeközben az egyszerűsített adókból és az áfából származó bevételek tovább nőnek – derül ki a Jalsovszky Ügyvédi Iroda összesítéséből.
A 2020-as év 54 adóval indult, de ez a szám évközben átmenetileg megnőtt, miután bevezették a kiskereskedelmi különadót. Az év végére viszont a tb-járulék, a munkaerő-piaci járulék, továbbá a nyugdíjjárulék összevonásával 52 különféle adónem maradt. Könnyítették tehát a vállalkozások adminisztratív terheit, de ez nem okozott adóbevétel-kiesést.
Az áfa tavaly szerényebb, mindössze kb. 3 százalékos bevételnövekedést produkált, mindeközben a GDP kb. 5 százalékkal, a háztartások fogyasztása pedig – az első 9 hónapban – 2,4 százalékkal csökkent. Emögött az állhat, hogy az egyre kiterjedtebb technológiai megoldásoknak köszönhetően feltételezhetően a tavaly is tovább csökkent a be nem fizetett áfa összege.
Ami az egyszerűsített adókat illeti, míg a kiva kormányzati támogatottsága töretlen, a kata esetében behúzták a kéziféket. Vélhetően ez is hozzájárult ahhoz, hogy több év óta először a katából származó bevétel 2020-ban egyáltalán nem nőtt. Az adó szinte fillérre ugyanannyi (158 milliárdos) bevételt produkált 2020-ban, mint az azt megelőző évben. Mindemellett fontos látni, hogy e két egyszerűsített adónemből összességében már a társasági adó 60 százalékának megfelelő bevétel származik.
Az ügyvédi iroda tanácsadója emlékeztetett, hogy tovább csökkenhet az adónemek száma, ugyanis a jelenleg az Országgyűlés előtt lévő adócsomagban már szerepel is a szocho és a szakképzési hozzájárulás összevonása.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.