Ursula von der Leyen az uniós vakcinaexport leállításával fenyeget, mondván a tagállamoknak nagyobb szükségük van rá, mint Nagy Britanniának, amely oltottság tekintetében megelőzi az Európai Uniót.
"10 millió vakcinát szállított az EU Nagy-Britanniába az elmúlt hat hétben, de cserébe semmit sem kaptunk. Nehéz megindokolni a tagállamok polgárai előtt, hogy miért szállítunk életmentő vakcinát a briteknek, amikor nálunk hiány van" – hangsúlyozta sajtóértekezletén Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Boris Johnson brit miniszterelnök válaszul arra szólította fel a Bizottságot, hogy "tartsa be a megállapodásokat" – írja a londoni Daily Express.
Ursula von der Leyen a 122-es paragrafus élesítésével fenyegette meg a briteket és még néhány más államot, amelyek az Európai Unió területén működő gyárakból importálnak koronavírus elleni vakcinát. A 122-es paragrafus lehetővé teszi azt az Európai Bizottságnak, hogy letiltsa a gyógyszergyárak exportját az egészségügyi vészhelyzetre hivatkozva.
Mitől vált ilyen harapóssá Ursula von der Leyen? A brit–svéd AstraZeneca üzenete háborította fel, amelyben a vakcinagyártó jelezte: csökkenteni fogja már megígért szállítmányait. Minthogy a Bizottság jelentős részben épp az AstraZeneca-vakcinára alapozta számításait az uniós oltási kampányban, ezért ez súlyos csapás, mert hetekkel hátráltatja a védelmet jelentő nyájimmunitás elérését. "Mi azt szeretnénk, ha a vakcinaexport nem lenne egyoldalú az EU és Nagy-Britannia között" – hangsúlyozta Ursula von der Leyen, akit a tagállamok egy része folyamatosan bírál a vakcina hiány miatt.
Mit kockáztatnak a britek? Főként azt, hogy nem kapnak elég Pfizer-oltóanyagot, melynek a legfőbb gyártókapacitása az Európai Unió területén, Belgiumban van.
"Mi olyan országokba exportálunk vakcinát, amelyek maguk is gyártanak ilyet" – hangsúlyozta Ursula von der Leyen Nagy-Britanniára utalva. "Ráadásul ebben az országban magasabb az oltottság szintje, mint az Európai Unióban".
Ursula von der Leyen közölte: a jövő heti uniós csúcs elé terjeszti az ügyet – írja a brüsszeli Politico.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.