Azóta nem cserélt olyan kevés árut az Egyesült Királyság és az EU, mint januárban, amióta csak vannak erre vonatkozó adatok.
Januárban 40,7 százalékkal zuhant az európai uniós piacra irányuló brit export értéke – közölte pénteken a brit statisztikai hivatal (ONS). Az EU-ból érkező import ezalatt 28,8 százalékkal csökkent. Az ONS hangsúlyozza:
Ez a legnagyobb havi visszaesés a kétoldalú kereskedelemben azóta, hogy ennek az adatnak a rendszeres ismertetése 1997-ben elkezdődött.
A beszámoló szerint például az Európai Unió piacaira irányuló brit élelmiszer- és élőállat-kivitel értéke januárban 63,6 százalékkal zuhant. Ennek oka szerintük az, hogy az EU az átmeneti időszak lejártával szigorított ellenőrzési és eredetigazolás-vizsgálati rendszert vezetett be a Nagy-Britanniából érkező importra. A statisztikai hivatal példaként említi, hogy a tengeri eredetű élelmiszerek Franciaországba irányuló skóciai exportja a skót szakmai szövetség (Scottish Seafood Association) adatai alapján szállítmányonként három napig tart, jóllehet korábban egy nap alatt célba értek ezek az exporttételek.
A visszaesés egy másik okát az ONS abban látja, hogy a Brexit lezárulta előtt a brit és az uniós kereskedelmi partnerek egyaránt növelték raktárkészleteiket az esetleges fennakadások kivédésére, és januárban e készleteket használták fel.
Nagy-Britannia 2020. január 31-én kilépett az EU-ból, de a kilépés napján kezdődött 11 hónapos átmeneti időszakban jórészt a korábbi szabályrendszer maradt érvényben a kétoldalú kereskedelmi forgalomban. Ez az átmeneti időszak idén január 1-jén lejárt. Az átmeneti időszak végére szabadkereskedelmi egyezmény jött létre az unió és az Egyesült Királyság között, amely százszázalékos vámliberalizációt – vagyis vám- és kvótamenetes kereskedelmet – biztosít a kétoldalú áruforgalomban. E megállapodás sem küszöböli ki azonban a kereskedelmet terhelő adminisztratív kötelezettségeket: a brit exportőröknek egyebek mellett vámáru-nyilatkozatokat és eredetigazolásokat kell mellékelniük szállítmányaikhoz, és ezeket az uniós beléptetőpontokon ellenőrzik.
A brit statisztikai szerint január vége felé már voltak jelei az EU-val folytatott kétoldalú kereskedelem normalizálódásának.
Az Egyesült Királyság és az Európai Unió teljes kétoldalú kereskedelmének értéke a hivatalos statisztika szerint tavaly – vagyis még az átmeneti időszak érvényességi ideje alatt – 668 milliárd font (286 ezer milliárd forint) volt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.