Gazdaság Lengyel Miklós 2021. február. 17. 12:27

Moszkva szigorítja a "külföldi ügynök"-törvényt

A törvény alapján szabtak ki több tízmillió forintos bírságot a Szabad Európa/Szabadság rádióra Oroszországban. A hatalom azzal érvel: Washington sem tesz másként.

50 ezer rubelt (kétmillió forintot) kell fizetnie annak a médiacégnek, amelyik megtagadja a "külföldi ügynök" jelzés használatát – az erről szóló törvényt második és harmadik olvasatban hagyta jóvá kedden az orosz parlament. Ez a csinos összeg esetenként számít, így jöhetett ki egy héttel ezelőtt egy 44 millió forintos számla a Szabad Európa/Szabadság rádiónak, amely perben áll emiatt az orosz állammal.

Amint a szigorú törvény megszületett, az amerikai Szabad Európa/ Szabadság rádió létrehozott egy orosz médiacéget. Csakhogy a sasszemű moszkvai médiahatóság ezt is kötelezte a "külföldi ügynök" jelzés használatára. Minthogy ez nem történt meg, ezért állapított meg a hatóság 166 törvénysértést – írja az Rt.com, amely hűségesen tolmácsolja a moszkvai hatalom nézeteit.

Amerikai-orosz médiaháború

A "külföldi ügynök" jelölés célja a moszkvai vezetés szerint az, hogy megakadályozzák külföldi (ellenséges) kormányok hatásgyakorlását. Ez alapján magánszemélyeket is büntethetnek, esetükben a bírság 2500 rubel minden egyes vélt jogsértés után. Vlagyimir Putyin elnök azzal indokolta a "külföldi ügynök"-törvényt, hogy az Egyesült Államokban hasonló szabályozás működik. Ennek alapján nyilvánította Washington "külföldi ügynöknek" az RT és a Sputnik nevű orosz médiacéget.

Vjacseszlav Vologyin, a moszkvai duma elnöke így nyilatkozott a mostani szigorításról: "Az USA 1937 óta alkalmazza a külföldi ügynök megjelölést. Ezt a Szovjetunió és a kommunista eszmék ellen vezették be. Mind a mai napig alkalmazzák a szuverenitásuk védelmében. Mi is mindent megteszünk azért, hogy megakadályozzuk: más államok beleszóljanak a belügyeinkbe."

A Navalnij-ügy

A moszkvai szigorítás minden bizonnyal kapcsolatban van az ellenzéki vezér híveinek ügyével. A bebörtönzött Alekszej Navalnij tüntetésekre hívta támogatóit, akik szép számban meg is jelentek. Mellesleg már több mint 110 millióan látták azt a videót, amelyet Navalnij emberei készítettek Putyin elnök fekete-tengeri luxuspalotájáról. Bár az elnök tagadta, hogy ő lenne a tulaj, de az orosz hírszerzés aligha akadályozná az ingatlan lefényképezését, ha nem Putyin birtokáról lenne szó.

Biden elnök első telefonbeszélgetésük során arra kérte Putyint: engedje szabadon ellenfelét, Navalnijt. Válaszul az orosz elnök emberei új vádakkal árasztották el a már munkatáborra ítélt ellenzéki vezért. A Putyin akaratát követő parlament pedig tovább szigorította a "külföldi ügynök"-törvényt, nehogy a média újabb kínos leleplezésekkel ássa alá az ezredforduló óta uralkodó elnök egyre inkább ingadozó hatalmát.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.