A 2002-es kormányváltás csak lelassítani tudta Hatvanpuszta korábban elindult felvásárlását: Orbán Viktor apjának birtoka mellett Mészáros Lőrincnek és Lévai Anikónak vannak földjei, előbbinek már 1545 hektárja van összesen. De ki a legnagyobb földesúr a politikusok között? Erről olvashatnak a HVG e heti számának Fókusz rovatában.
Nagy ütemben veszik magukhoz a földeket a politikusok, és köreik: Orbán Viktor kormányfő édesapja hol a cége, hol a saját nevén a család birtokában tartja az egykori Habsburg-majorságot, miközben a Mészáros Lőrincé a hatvanpusztai birtokot körbe vevő összes föld – áll a HVG e heti számának cikkében. Nem messze onnan Orbán feleségének, Lévai Anikónak van birtokteste, amelyhez a család barátjával, a felcsúti Flier Jánossal történt csere útján jutott, hogy aztán haszonbérbe adja.
A kormány embereinek földesúrrá válása mögött tudatos stratégia van, ami még csak nem is most indult meg: azok a hatvanpuszta környéki földek, amelyek Lévai Anikó, Flier János vagy Mészáros Lőrinc birtokában vannak, már az első Orbán-kormány idején megkezdték a vándorlásukat. Flier például annak a herceghalmi állami gazdaságnak volt az igazgatósági tagja, amelyet 11 másikkal együtt 2001-ben privatizáltak, majd Flier hamarosan tulajdonosi szerepet is kapott az agrárbirodalomban.
A kormányváltás után kibekkelték a tulajdonosok 2010-ig, utána beindultak a dolgok.
További részletek a HVG e heti számában és a hvg360-on.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.