A cég bruttó 899 millió forintért végezheti el a következő két évben a rágcsálóirtást a fővárosban.
Az RNBH Konzorcium végzi a következő két évben a patkányirtást Budapesten. Ezt a feladatot korábban is ez a cég látta el (a munkáját kifogásolták is – a szerk.), de a következő időszakban teljesen más követelményeknek kell megfelelnie – jelentette be a Főpolgármesteri Hivatal pénteken.
A közleményük szerint változik az irtás rendszere, a főváros teljes területére kiterjesztik a tevékenységet, a gócpontokat pedig kijelölték.
Azt is hozzátették, az április és november közötti elszaporodás szempontjából veszélyes időszakban nagyobb intenzitással folyik majd a kártevő-mentesítés a kritikus területeken. Az új szerződés alapján a főváros határozza meg azt a 20 kiemelt csomópontot, ahol mintegy 700 helyen folyamatos méregmezőt kell fenntartani.
Többet költ a főváros 2021-22-ben a patkánymentes Budapest fenntartására, a szolgáltatás alapdíja 2 évre bruttó 899,2 millió forint lesz – közölték.
Fontos változás az eddigiekhez képest, hogy a patkányészleléssel kapcsolatos bejelentések ezután a fővároshoz futnak be, nem az irtást végző céghez, a Nemzeti Népegészségügyi Központ pedig továbbra is részt vesz az ellenőrzésben.
A Fővárosi Önkormányzat előző vezetése 2018 nyarán kötötte meg a korábbi szerződést a közbeszerzési eljárásban nyertes RNBH Konzorciummal, korábban évtizedekig a Bábolna Bio Kártevőirtó Kft. végezte a patkányirtást Budapesten.
Miután a Bábolna Bio befejezte a munkát, 2019 tavaszán a fővárosban alaposan megnőtt a patkánypopuláció. Az RNBH öt évre egymilliárd forintért vállalta a fővárosi patkányirtási munkák elvégzését, ám néhány hónappal azután, hogy átvették a feladatot, a Fővárosi Közgyűlés arról döntött, hogy az intenzív irtásra plusz 650 millió forintot ad 2019-re.
A Bábolna Bio a tenderről szóló döntés ellen jogorvoslatot kért a Közbeszerzési Döntőbizottságtól. Első körben a elutasították a bábolnai cég jogorvoslati kérelmét, majd meg is kötötték a megállapodást az RNBH konzorciummal.
2019. szeptember 10-én végül a Fővárosi Törvényszék hatályon kívül helyezte a Közbeszerzési Döntőbizottság budapesti patkányirtási tenderben hozott határozatát, és új eljárásra kötelezte őket a közbeszerzési ügyben. Ezt követően viszont Kúria hatályon kívül helyezte a Fővárosi Törvényszék ítéletét, és új eljárásra utasította.
Karácsony Gergely még zuglói polgármesterként többször is támadta a korábbi Tarlós-féle városvezetést a patkánytender miatt, amit egyébként ő is megszavazott. 2019 májusában egy vizsgálóbizottság követelt a fővárosi patkányhelyzet miatt, illetve feljelentést is tett a rendőrségen. A 2019-es önkormányzati választás kampányában jelentős szerepet kapott a téma.
A Fővárosi Közgyűlés 2020. június 24-i ülésén egyhangú döntést hozott arról, hogy a hatályos vállalkozási szerződés felülvizsgálata indokolt és szükséges miközben a szolgáltatás folyamatosságát a megszüntetés időpontjáig fenn kell tartani.
Visszadobta a Kúria a bíróságra a patkányirtási tender ügyét
A Kúria szerint a bíróságnak újra le kell folytatnia azt az eljárását, amelyben új eljárásra kötelezte a Közbeszerzési Döntőbizottságot. A bizottság szerint annak idején minden rendben volt a patkányirtási közbeszerzéssel. Közben a főváros új vezetése új patkányirtási szisztémát szeretne.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.