Vállalkozás hvg.hu 2020. június. 26. 11:56

Visszadobta a Kúria a bíróságra a patkányirtási tender ügyét

A Kúria szerint a bíróságnak újra le kell folytatnia azt az eljárását, amelyben új eljárásra kötelezte a Közbeszerzési Döntőbizottságot. A bizottság szerint annak idején minden rendben volt a patkányirtási közbeszerzéssel. Közben a főváros új vezetése új patkányirtási szisztémát szeretne.

A bíróságnak újra meg kell vizsgálnia, hogy minden rendben volt-e a fővárosi önkormányzat patkányirtásra kiírt közbeszerzése körül, a Kúria ugyanis hatályon kívül helyezte a Fővárosi Törvényszék ítéletét, és új eljárásra utasította.

A Fővárosi Törvényszék 2019 őszén hatályon kívül helyezte a Közbeszerzési Döntőbizottság budapesti patkányirtási tenderben hozott határozatát, és új eljárásra kötelezte őket – ezt az eljárást kell újra lefolytatniuk. A Közbeszerzési Döntőbizottság korábban úgy látta, hogy a Fővárosi Önkormányzat megfelelően bonyolította le a közbeszerzést.

Évtizedekig a Bábolna Bio látta el a budapesti patkányirtási feladatokat, 2018-ban azonban elveszítette a feladatra kiírt közbeszerzést, amit nagy meglepetésre az RNBH Konzorcium nyert. 2019 tavaszára pedig látványosan elszaporodtak a patkányok. Az RNBH öt évre egymilliárd forintért vállalta a fővárosi patkányirtási munkák elvégzését, ám néhány hónappal azután, hogy átvették a feladatot, a Fővárosi Közgyűlés arról döntött, hogy az intenzív irtásra plusz 650 millió forintot ad 2019-re. Így a patkánymentesítés összege már jóval több mint 1,5 milliárd forint lesz öt évre, több százmillióval drágább, mint ha a bábolnaiakat bízták volna meg.

A Bábolna Bio a tenderről szóló döntés ellen jogorvoslatot kért a Közbeszerzési Döntőbizottságtól, álláspontja szerint a nyertes konzorcium referenciái több ponton sem feleltek meg a kiírásnak. Azzal érveltek, hogy a közbeszerzési eljárásban az ajánlatkérő elmulasztotta tisztázni a nyertes ajánlattevő konzorcium által benyújtott referenciák meghatározó tartalmi elemeit.

Első körben a Közbeszerzési Döntőbizottság elutasította a bábolnai cég jogorvoslati kérelmét, majd meg is kötötték a megállapodást az RNBH konzorciummal. A Bábolna Bio azonban továbbment, és jogorvoslati kérelmet nyújtott be a Fővárosi Törvényszéken. Arra hivatkoztak, hogy a Közbeszerzési Döntőbizottság nem értékelte megfelelően az általa benyújtott szakvéleményt, bizonyítékokat, szakmai álláspontját, nem tisztázta megfelelően a tényeket, nem hallgatta meg ennek érdekében a feleket, így téves jogi álláspontra helyezkedett, amikor elutasította a kérelmet.

Szeptember 10-én végül a Fővárosi Törvényszék hatályon kívül helyezte a Közbeszerzési Döntőbizottság budapesti patkányirtási tenderben hozott határozatát, és új eljárásra kötelezte őket a közbeszerzési ügyben. A bíróság szerint az RNBH konzorcium nem mutatta be azokat a referenciákat, amelyek arra vonatkoztak, hogy a patkánymentesség fenntartási munkáik az érintett települések (Miskolc és Szeged) magánterületeire is kiterjedtek. Azt is kifogásolta a törvényszék, hogy a döntőbizottság nem vizsgált meg több, a kiírásban szereplő, a Bábolna Bio által vitatott szakmai kérdést sem. Például azt, hogy a nyertes konzorcium által benyújtott technológia megfelel-e a szakmai előírásoknak.

Közben az új városvezetés változtatni szeretne a patkányirtás jelenlegi, lekövető jellegű, főként bejelentésén alapuló irtási rendszerén, figyelemmel a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) ajánlására is – közölte Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes. Ezért több tucat, kártevőirtással foglalkozó cégtől kért be árajánlatot Budapest patkánymentesítési feladatainak ellátására a Főpolgármesteri Hivatal. Az Index birtokába jutott ajánlatkérés szerint Budapest új vezetése 24 hónapra szerződne, úgy, hogy a rendkívüli irtási program bizonyos elemeit is beépítené az alapszerződésbe. Kiss Ambrus megerősítette, hogy előkészítik az új  közbeszerzési eljárást, a költségvetés feltételeit pedig már a következő közgyűlésen megteremtenék.