Gazdaság hvg.hu 2020. augusztus. 08. 15:19

Dollármilliárdokat fizettetne a gazdagokkal a veterán amerikai szenátor

A koronavírus-járvány idején szerzett pénzük 60 százalékát adják be a közösbe az USA szupergazdagjai – ezzel állt elő Bernie Sanders vermonti szenátor, többszörös korábbi elnökjelölt-aspiráns. Elon Musk a Twitteren akadt ki és keveredett vitába a veterán politikussal a szocializmus mibenlétéről.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Nem mindennapi adok-kapok alakult ki a közösségi médiában, miután Bernie Sanders korábbi amerikai elnökjelölt-aspiráns olyan törvényjavaslattal állt elő, melynek értelmében a dollármilliárdos üzletembereknek a pandémia ideje alatt szerzett vagyonuk 60 százalékát adóként be kellene fizetniük, s ebből járványellenes intézkedéseket, illetve az ország gazdaságának talpra állítását kellene finanszírozni. Ez több szupergazdag vállalkozó esetében is több tízmilliárd dollárt.

Az ötlet – kevéssé meglepő módon – nem mindenki tetszését nyerte el, például Elon Muskét sem, aki a Tesla elektromosautó-gyártó vagy például a SpaceX magánűrutazási társaság alapítójaként és első embereként ismert. Musk a Twitteren tett közzé egy bejegyzést, ami összességében azért a hozzáállásért kritizálja Sanderst, mely szerint mások nehezen megkeresett pénzéből kellene „ingyenes” állami programokat kifizetni:

Persze Sanders sem maradt adós a válasszal, az amerikai politika frontvonalában eltöltött több évtizede alatt már számtalanszor kellett megvédenie baloldali nézeteit, így ebben komoly gyakorlatra tett szert. Válaszában a Los Angeles Times egy 2015-ös cikkét szedte elő, mely azt írja: Musk cégei, így a Tesla, a SpaceX vagy a napelemekkel foglalkozó SolarCity összesen csaknem 5 milliárd dollárnyi kormányzati támogatásban részesült. „Határozottan arra megy, amerre az állami pénz van” – nyilatkozta a lapnak akkor a vállalkozóról egy elemző. Hozzátette: ez remek stratégia is lehet, de vigyázni kell vele, mert az állam egy nap majd biztosan elengedi az üzletember kezét.

„Minden alkalommal, amikor Elon Musk viccet csinál azokból a kormányzati programokból, amelyek segíthetnének a lakosság 99 százalékán, jusson eszükbe, hogy ő semmire sem ment volna a 4,9 milliárd dolláros állami segítség nélkül! Elon i-m-á-d-j-a a vállalati szocializmust, ha saját magáról van szó, de mindenki másnak kőkemény kapitalizmust írna elő” – írta válaszában Bernie Sanders.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.