A Monetáris Tanács nem nyúlt a kamatokhoz, már korábban meglépték, amit meg akartak lépni.
A várakozásoknak megfelelően nem változtatott a kamatkondíciókon a jegybank Monetáris Tanácsa május 26-ai ülésén.
A Monetáris Tanács az elmúlt hetekben már korábban megtette, amit meg akart tenni, illetve amit megtehetett. A Monetáris Tanács legutóbb, április végén is 0,9 százalékos szinten hagyta az alapkamatot, illetve -0,05 százalékos szinten az egynapos O/N betéti kamatot. Az O/N és az egyhetes fedezett hiteleszközének kamatát március végén 1,85 százalékra emelte. Az egyhetes betéti eszköz kamata az alapkamat 0,9 százalékos szintjével egyezik meg, ugyanakkor a Monetáris Tanács április elején döntött arról, hogy az eszköz kamata a kamatfolyosón belül eltérhessen az alapkamattól, akár felfelé, akár lefelé. Az eszköz kamatát minden héten az aktuális tender meghirdetésekor határozza meg a jegybank.
Ezek az intézkedések gyakorlatilag kamatemeléssel értek föl, a jegybank azért láthatta szükségét a közbelépésnek, mert a forint árfolyama a régiós devizáktól elszakadva zuhanni kezdett részben a járvány miatti piaci mozgások, részben a felhatalmazási törvény országgyűlési elfogadása miatt.
Egy hét alatt 180 fokos fordulatot tett a jegybank, de mit szól majd ehhez a forint?
A Magyar Nemzeti Bank gyors kamatemeléssel próbálja megállítani a forint árfolyamának zuhanását, de nem mond le arról, hogy a válság kezelésére pénzbőséget teremtsen. Krízis idején nem vészesen nagy baj, ha a gazdasági prognózisok szavatossági ideje csupán egy hét. Az már nagyobb, ha az ország jegybankja ennyi idő alatt kénytelen felülbírálni korábbi döntését, és 180 fokos fordulatot vesz.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.