Már fut a márciusban bejelentett 160 milliárd dolláros segélyprogram, száznál több ország kapott eddig a pénzből.
60 millió embert taszíthat extrém szegénységbe a koronavírus-járvány gazdaságra tett hatása – ismertette a Világbank számításait annak elnöke, David Malpass egy keddi konferencián. Közleményük szerint már elindult a 160 milliárd dolláros segélyprogram, amit március végén jelentettek be. Ezzel ahhoz járulnának hozzá, hogy a legkiszolgáltatottabb országokban a szegények és a sebezhető társadalmi rétegek könnyebben viseljék a válságot.
Már száznál több fejlődő országot értek el a segélyprogram során, melyek együtt az emberiség 70 százalékának adnak otthont
– mondta Malpass. Példaként említi a közlemény Szenegált és Ghánát, a két országban összesen 55 millió dollárral támogatják az egészségügyet. Üzbegisztánba 95 millió dollárt juttatnak el az alacsony jövedelmű családok támogatására és egyszeri munkanélküli segélyként történő szétosztásara.
Borúlátóbb a Világbanknál az Oxafam segélyszervezet, ők korábban azt közölték, félmilliárd ember süllyedhet szegénységbe a koronavírus miatt. A járványt kísérő gazdasági válság kezelésére áprilisban az ENSZ javasolta a fejlődő országok adósságából nagyjából 1000 milliárd dollár elengedését. A G20 országok év végéig tartó törlesztési moratóriumról döntöttek ezeknek az országoknak, a saját gazdaságukat pedig 8000 milliárd dollárral segélyezték.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.