Ezt nyilatkozta az ország pénzügyminisztere a Reutersnek.
Mind a Nemzetközi Valutaalap, mind a Világbank árgus szemekkel figyeli a koronavírus-járvány hatását a globális gazdaságra és segítséget ígér minden hozzáforduló államnak. Elsősorban természetesen a szegény országokra gondolnak, amelyekben amúgy is gyengén működnek az egészségügyi szolgáltatások. Számukra rendkívüli pénzügyi segélyt nyújtanak, hogy le tudják küzdeni a járvány következményeit.
A Rapid Credit Facility és a Rapid Financing Instrument ezt a célt szolgálja. 2014-ben innen nyújtottak támogatást az Ebola vírus által sújtott afrikai államoknak: kapott belőle Guinea, Libéria és Sierra Leone is.
Abdirahman Duale Beileh, Szomália pénzügyminisztere elmondta a Reutersnek, hogy Afrikában mindenütt azért imádkoznak, hogy a járvány ne érje el őket. "Ha hozzánk is eljut a vírus, akkor mi mindnyájan meghalunk, mert nincsenek meg a szükséges védelmi intézményeink a járvány ellen" – mondta Afrika egyik legszegényebb államának pénzügyminisztere.
A Párizsban működő OECD pedig arra figyelmeztet mindenkit, hogy a 2008-as nagy pénzügyi válság óta ez a legsúlyosabb krízis, amellyel a világ szembekerül. Felére csökkenhet a korábban jósolt gazdasági növekedés és megrendülhet a bizalom a globális gazdaság szereplői között.
A Bloomberg eközben arra mutat rá, hogy épp ennek a bizalomnak a helyreállítását célozta a Federal Reserve Board 0,5 százalékos kamatcsökkentése, amely távolról sem érte el a kívánt eredményt: a rövid optimista időszak után ugyanis tovább estek a részvények árfolyamai a New York-i tőzsdéken.
A Nemzetközi Valutaalap és a Világbank időközben bejelentette, hogy idén áprilisban virtuálisan rendezik meg kettejük szokásos találkozóját. A döntéssel akarják elkerülni, hogy a koronavírus-járvány problémákat okozzon a több ezer résztvevőnek és persze az amerikai hatóságoknak, melyek egyre szigorúbban ellenőrizhetik a beutazókat, ha a járvány teljes erővel eléri az Egyesült Államokat is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.